Czy 17 kwietnia to niedziela handlowa? Czy sklepy są dziś otwarte? Kiedy niedziela handlowa?

Czy 17 kwietnia to niedziela handlowa? Czy można dziś zrobić zakupy? Kiedy niedziele handlowa? Odpowiadamy.

Zakaz handlu w niedzielę obowiązuje od pięciu lat. Początkowo przepisy działały tylko częściowo i niehandlowa była jedna niedziela w miesiącu. Co roku prawo zaostrzano, aż do momentu, gdy większość sklepów musi być zamknięta w każdą niedzielę. Od 2020 roku ustawa przewiduje w roku tylko siedem niedziel, gdy każdy może swobodnie prowadzić handel.

Zobacz wideo Sylwia Majcher: Lodówka jest sklepem pierwszego wyboru

Czy 17 kwietnia to niedziela handlowa? Czy sklepy są dziś otwarte?

17 kwietnia to niedziela niehandlowa i Niedziela Wielkanocna. Sklepy wielkopowierzchniowe i centra handlowe są zamknięte. Z zakazu handlu wyłączone są jednak stacje benzynowe, kwiaciarnie, gastronomia, czy apteki. Dziś otwarte mogą być również sklepy prowadzone przez właściciela lub jego rodzinę. W związku z tym w niedzielę wielkanocną mogą być otwarte niektóre sklepy Żabka, które opierają się na franczyzie.

Zakaz handlu uszczelniony

Mimo zakazu handlu większość sieci handlowych w Polsce w połowie ubiegłego roku zaczęła otwierać się w każdą niedzielę. Ustawa miała bowiem lukę, która pozwalała działać w ten dzień sklepom o statusie placówki pocztowej. Korzystało z niej wiele sieci m.in. Biedronka, Lidl, Carrefour, Auchan, Kaufland i inne.

Więcej informacji z kraju na stronie głównej Gazeta.pl

Przepisy jednak załatano. Od 1 lutego w niedziele niehandlowe mogą działać sklepy o statusie placówki pocztowej, które wykażą jednocześnie, że z tego tytułu osiągają co najmniej 40 proc. przychodów. 

Kiedy niedziela handlowa?

Niedziele handlowe na 2022 rok określono ustawowo. Ich terminy związane są z wydarzeniami, które zwiększają ruch w sklepach, jak święta oraz zakończenie i rozpoczęcie roku szkolnego. Pozostałe niedziele handlowe w 2022 roku:

  • 24 kwietnia 2022 r.
  • 26 czerwca 2022 r.
  • 28 sierpnia 2022 r.
  • 11 grudnia 2022 r.
  • 18 grudnia 2022 r.
Więcej o: