Duchowni bez ulg w Polskim Ładzie. Ministerstwo Finansów nie posłuchało Episkopatu

Duchowni czują się pominięci w Polskim Ładzie. Konferencja Episkopatu Polskiego postanowiła skierować pismo do Ministerstwa Finansów ws. zmiany rozliczania składki zdrowotnej. Resort odrzucił jednak tę prośbę.

Na początku kwietnia Konferencja Episkopatu Polskiego skierowała do wiceministra finansów Artura Sobonia opinię ws. Polskiego Ładu. Duchowni przekazali w piśmie swoje zastrzeżenia. Uważają, że zostali pominięci podczas tworzenia reformy. 

Zobacz wideo Kosiniak-Kamysz o Polskim Ładzie: W starym bałaganie zrobiono jeszcze większy bajzel

Polski Ład. Zdaniem Konferencji Episkopatu Polskiego duchowni zostali pominięci

W skierowanym do Ministerstwa Finansów piśmie Konferencja Episkopatu Polskiego zauważyła, że "omawiany projekt rozszerza krąg podatników, do których mają być zaadresowane rozwiązania rekompensujące likwidację możliwości odliczenia składki na ubezpieczenie zdrowotne od podatku dochodowego". I dodaje, że "podporządkowane temu celowi zmiany odniesiono w projekcie zwłaszcza do osób prowadzących działalność gospodarczą, które realizują obowiązek podatkowy w formie podatku liniowego, ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych czy karty podatkowej". 

Przeczytaj więcej informacji z kraju na stronie głównej Gazeta.pl

"Wbrew twierdzeniom zawartym w uzasadnieniu projektu, zgodnie z którymi wprowadzenie proponowanych przepisów 'zapewni, że rozwiązania zaadresowane zostaną do wszystkich grup podatników' i tym razem pominięto jednak co najmniej jedną grupę podatników - osoby duchowne opłacające podatek w formie ryczałtu" - podkreśliła KEP. Duchowni zauważają, że rząd nie konsultował z nimi pominięcia ich w czasie tworzenia Polskiego Ład, ani przy wprowadzaniu do niego poprawek. Konferencja Episkopatu Polskiego podkreśla, że przed wprowadzeniem Polskiego Ładu, księża pracujący na ryczałcie mogli odliczać składkę zdrowotną, jednak po zmianach podatkowych muszą opłacać ją w całości. 

Sondaż. Aż 89 proc. Polaków odczuwa inflacje bardziej niż w poprzednich latach - (zdjęcie ilustracyjne)Inflacja w Polsce bardzo ostro w górę. Dane gorsze, niż przypuszczano

Ministerstwo Finansów odrzuciło prośbę Konferencji Episkopatu Polskiego

Po świętach rząd ma przyjąć reformę Polskiego Ładu tak, aby zmiany weszły w życie już od 1 lipca. Po wprowadzeniu poprawek przedsiębiorcy będą mogli odliczyć część składki zdrowotnej osobom pracującym na własnej działalności - chodzi o 80 proc. tej daniny. Mimo że Episkopat apelował do rządu, aby duchowni mogli rozliczać się w taki sam sposób, ministerstwo odrzuciło jego prośbę - poinformował "Fakt". 

Podatki (zdjęcie ilustracyjne)Danina solidarnościowa w PIT 2022. Kończy się czas na zapłatę podatku

Więcej o: