"NYT": USA może zarekwirować zamrożone rezerwy Banku Rosji i przekazać je Ukrainie

"New York Times" donosi, że USA ma wszelkie prawne możliwości do przejęcia rezerw Banku Centralnego Rosji, które zostały zamrożone w ramach sankcji. W sumie kraje zachodnie zamroziły aż 280 z 640 mld dolarów rosyjskich rezerw. 100 mld z tego jest ulokowane w amerykańskich bankach i może zostać przekazane Ukrainie.

W wyniku agresji rosyjskiej w Ukrainie zachodnie kraje zamroziły rezerwy Banku Rosyjskiego, aby ograniczyć możliwości gospodarcze i finansowanie wojny przez Władimira Putina. Konstytucjonaliści ze Szkoły Prawa Uniwersytetu Harvard przekonują, że Stany Zjednoczone mają aktualnie instrumenty prawne, by przejąć zamrożone rezerwy Banku Centralnego Rosji i przeznaczyć je na pomoc Ukrainie.  

Zobacz wideo Sienkiewicz: Przez Putina Rosja została wykluczona z grona państw cywilizowanych

Wojna w Ukrainie. Zamrożono rosyjskie rezerwy 

Wszystkie państwa zachodu zamroziły 280 mld dolarów rosyjskich rezerw, ulokowanych na zagranicznych rachunkach. Jest to niespełna jedna trzecia oszczędności, jakie do momentu ataku na Ukrainę zgromadziła Rosja. W rezerwach ma znajdować się 640 mld dolarów.

W artykule w "New York Times" prawnicy prestiżowej uczelni argumentują, że przynajmniej część rosyjskich rezerw ulokowana w USA i w amerykańskich instrumentach finansowych - może być zarekwirowana. Szacuje się ją na około 100 mld dolarów. Według autorów artykułu nie byłby to precedens, ponieważ w przeszłości na mniejszą skalę, USA przeprowadzały podobne działania. 

Pomóż Ukrainie, przyłącz się do zbiórki. Pieniądze wpłacisz na stronie pcpm.org.pl/ukraina

Wojna w Ukrainie. Co zrobi Joe Biden?

W 2003 roku prezydent George W. Bush zajął 1,7 mld dolarów należących do Iraku rządzonego wówczas przez Saddama Husajna i przeznaczył je na pomoc humanitarną dla Irakijczyków i wypłaty odszkodowań dla ofiar terroryzmu finansowanego przez Bagdad. W 2012 roku Kongres USA zezwolił, by zamrożone wcześniej aktywa banku centralnego Iranu zostały wykorzystane na pokrycie odszkodowań zasądzonych na rzecz ofiar ataku terrorystycznego, o który został oskarżony Teheran.  

W 2019 roku administracja Donalda Trumpa udostępniła część zamrożonych środków wenezuelskiego banku centralnego liderowi tamtejszej opozycji Juanowi Guaido, przebywającemu w USA. Obecnie w USA toczy się również proces likwidacji zasobów banku centralnego Afganistanu i przeznaczania ich na pomoc humanitarną oraz pokrycie zobowiązań afgańskiego rządu wobec bliskich ofiar ataków z 11 września 2001 roku. 

Więcej informacji z Polski i ze świata przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Wojna w Ukrainie. Czy USA przejmie rezerwy Rosji?

Zgodnie z wykładnią prawników, rezerwy banku centralnego Rosji należy traktować jako aktywa państwa rosyjskiego. Dlatego też zgodnie z amerykańskim prawem, nie podlegają ochronie tak ścisłej, jak majątek prywatny. Rosjanie, łamiąc prawo międzynarodowe, automatycznie też wykluczyli się z grona krajów, które mogłyby powoływać się naruszanie międzynarodowych kodeksów przez USA.   

Prawnicy wskazują, że choć zamrożone środki mogą liczyć na ochronę sądową, to wyżej stoi wspólne działanie dwóch pozostałych filarów władzy - władzy wykonawczej w postaci prezydenta Joe Bidena i władzy ustawodawczej w postaci Kongresu. Ich wspólne działanie może pozwolić na skuteczne przejęcie miliardów dolarów potrzebnych obecnie Ukrainie.

Więcej o: