Zwolnienie lekarskie od 1 grudnia 2018 roku jest wystawiane wyłącznie w formie elektronicznej. Oznacza to, że pracownik nie musi już zanosić papierowego zwolnienia do działu kadr lub bezpośrednio do pracodawcy. Informacja o czasie trwania L4 przesyłana jest od razu po wystawieniu zaświadczenia w profilu płatnika składek na Platformie Usług Elektronicznych ZUS oraz systemów ZUS.
Zwolnienie lekarskie może być wstawione przez lekarza podstawowej opieki zdrowotnej, lekarza specjalistę, lekarza w szpitalu oraz lekarza stomatologa. Jakie informacje będą widoczne dla pracodawcy po tym, jak lekarz wypisze L4?
Przeczytaj więcej podobnych informacji na stronie głównej Gazeta.pl.
Na elektronicznym zwolnieniu lekarskim (e-ZLA) znajduje się:
Na zwolnieniu widać więc, dane lekarz oraz jego specjalizację, a także to, w jakiej placówce pacjent został przyjęty. Na L4 nie pojawia się jednak kod choroby, czyli przyczyna, z powodu której dana osoba dostała zwolnienie od wykonywania pracy.
Kody chorób w zwolnieniu lekarskim prezentują się następująco:
Na pisemny wniosek ubezpieczonego lekarz nie umieszcza kodu "B" oraz "D".
Zgodnie z art. 221 ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r., pracodawca nie może wymagać od pracownika podania informacji na temat swojego stanu zdrowia. Wyjątkiem jest tylko ta sytuacja, gdy wiedza o stanie zdrowa jest istotna do skorzystania przez pracownika ze szczególnych uprawnień prawa pracy.