Rosyjskie i białoruskie ciężarówki uciekają z UE. Kilkanaście godzin oczekiwania

Ok. 12 godzin muszą czekać ciężarówki z Rosji i Białorusi na odprawę na polsko-białoruskim przejściu granicznym - podaje Krajowa Administracja Skarbowa. W kolejce wciąż czeka kilkaset pojazdów. Przypomnijmy: w sobotę weszły w życie unijne sankcje, polegające na zakazie wjazdu na teren wspólnoty dla rosyjskich i białoruskich przewoźników.

W niedzielę przed południem szacunkowy czas oczekiwania na rozpoczęcie odprawy z Polski na Białoruś na przejściach w Bobrownikach i Koroszczynie wynosił 12 godzin.

Ciężarówki musiały ustawić się w kolejce najpóźniej do soboty, by ich rosyjscy i białoruscy właściciele uniknęli kar. W niedzielę przed południem w Koroszczynie na odprawę czekało ok. 400 pojazdów.

Więcej treści znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl >>>

Jak przekazał w rozmowie z Polską Agencją Prasową rzecznik Izby Administracji Skarbowej w Lublinie Michał Deruś, w trakcie nocnej zmiany odprawiono na tym przejściu 272 ciężarówek.

Jeszcze przed kilkoma dniami czas oczekiwania na przejściu w Koroszczynie wynosił np. 40 godzin, a w Bobrownikach - 72 godziny.

Zobacz wideo Należy rozmawiać z Putinem? Kowal: Zełenski stoi przed diabelskim dylematem

Unia Europejska nałożyła kolejne sankcje na Rosję. Uderzyła m.in. w transport

Ruch graniczny w Kuźnicy na Podlasiu został zamknięty w listopadzie 2021 r. aż do odwołania w związku z kryzysem migracyjnym na białorusko-polskiej granicy. Kierowcy ciężarówek kierowani są na towarowe przejścia graniczne w Koroszczynie lub w Bobrownikach.

Długie kolejki tirów to efekt sankcji nałożonych na Rosję w związku z jej agresją na Ukrainę. Celnicy przeprowadzają dokładne kontrole pojazdów i dokumentów, w związku z czym odprawy trwają dłużej.

Przypomnijmy, kolejny, piąty pakiet unijnych sankcji wobec Rosji i Białorusi wszedł w życie 9 kwietnia. Wprowadzono m.in. zakaz transportu drogowego (z okresem przejściowym do 16 kwietnia) i morskiego (zakaz obowiązuje po 16 kwietnia) wobec Rosji oraz zakaz transportu drogowego (z okresem przejściowym do 16 kwietnia) wobec Białorusi z licznymi wyjątkami.

UE nałożyła również embargo na import rosyjskiego węgla, które wejdzie w życie w sierpniu 2022 r., a także nałożyła obostrzenia m.in. na handel i banki. Unia rozszerzyła też "czarną listę" osób objętych restrykcjami o ponad 200 kolejnych nazwisk. Unijne sankcje wprowadziły również ograniczenia w eksporcie - chodzi o komputery kwantowe i zaawansowane półprzewodniki o wartości 10 mld euro.

***

Pomóż Ukrainie, przyłącz się do zbiórki. Pieniądze wpłacisz na stronie pcpm.org.pl/ukraina

Więcej o: