Krajowa Grupa Spożywcza coraz bliżej. Rząd skupi 15 czołowych spółek w jeden holding. "Mocny państwowy podmiot"

Niedługo po świętach, prawdopodobnie na najbliższym posiedzeniu, rząd przyjmie projekt w sprawie utworzenia Krajowej Grupy Spożywczej. Poinformował o tym wicepremier i minister aktywów państwowych Jacek Sasin.

"To ważny projekt, pracowaliśmy nad nim w ministerstwie od kilkunastu miesięcy. Projekt konsoliduje wszystkie spółki będące w ręku państwa z sektora rolno-spożywczego, skupujące i przetwarzające płody rolne" - mówił w TVP Info minister Jacek Sasin.

Krajowa Grupa Spożywcza ma dać bezpieczeństwo rolnikom. Skupi 15 krajowych spółek

Wicepremier podkreślał, że Grupa da bezpieczeństwo rolnikom - "mocny państwowy podmiot, który będzie ważnym graczem na rynku zdominowanym przez podmioty zagraniczne, narzucające polskim producentom rolnym często niekorzystne warunki i ceny". - Podmiot ten będzie w stanie skupić w jednym miejscu płody rolne, przetworzyć je, a w przyszłości chcielibyśmy, by był w stanie te płody rolne sprzedawać - mówił Jacek Sasin.

Więcej aktualnych informacji gospodarczych na stronie głównej Gazeta.pl

W skład Krajowej Grupy Spożywczej ma wchodzić 15 przodujących spółek krajowych, podzielonych na sześć segmentów: produkcja nasienna, produkcja cukru, produkcja skrobi, sektor zbożowo-młynarski, sektor rolny i przetwórstwo spożywcze. Przychód Krajowej Grupy Spożywczej jest szacowny na poziomie trzy i pół miliarda złotych rocznie.

Zobacz wideo Luksus made in Poland. Te jachty robią furorę na świecie

Krajowa Grupa Spożywcza - polski holding ma chronić przed "zmowami cenowymi"

Wcześniej, 29 marca, minister aktywów państwowych Jacek Sasin oraz minister rolnictwa i rozwoju wsi Henryk Kowalczyk ogłosili konferencji prasowej, że prace nad utworzeniem Krajowej Grupy Spożywczej są na ukończeniu. Ministrowie przekonywali, że KGS uchroni polskich rolników przed "zmowami cenowymi", ale jednocześnie nie przyniesie podwyżek cen w sklepach.

- Została podpisana umowa o przekazaniu przez Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa do Ministerstwa Aktywów Państwowych nadzoru właścicielskiego nad siedmioma spółkami z sektora rolno-spożywczego. Tym samym zakończony został proces konsolidacji państwowego sektora rolno-spożywczego. To pozwala nam sfinalizować proces powołania holdingu spożywczego - Krajowej Grupy Spożywczej- informował Jacek Sasin podczas konferencji.

- Bolączką polskiego rolnictwa jest to, że w znacznej większości - poza mleczarstwem - przetwórstwo nie jest w polskich rękach. Stąd m.in. kłopoty, wahania i zmowy cenowe. Proponowane ceny są poniżej godności pracy rolnika. Liczę, że KGS będzie łamać te zmowy, aby rolnicy dostawali godne zapłaty - mówił z kolei minister rolnictwa i rozwoju wsi Henryk Kowalczyk. Dodał, że polski holding będzie poszerzał swoją własność m.in. o magazynowanie, przetwórstwo, a w przyszłości może i handel. - Krajowa Grupa Spożywcza będzie brała aktywny udział w zabezpieczeniu żywności. Nie będzie nastawiona tylko na zysk.

Polska zajmuje siódme miejsce wśród największych eksporterów artykułów rolno-spożywczych w całej Unii Europejskiej. Równocześnie jest także na trzecim miejscu spośród państw UE, które mają najwyższy, dodatni bilans handlowy. Wartość eksportu artykułów rolno-spożywczych w 2021 roku wyniosła około 170,8 mld złotych.

Więcej o: