Emerytura. Doradcy ZUS informują o pułapce lipcowej. Świadczenie niższe o kilkaset złotych? To błąd

Doradcy ZUS przekazują klientom, że przejście na emeryturę w lipcu będzie dla nich mniej korzystne niż miesiąc wcześniej. Świadczenie miałoby być niższe o kilkaset złotych. Okazuje się jednak, że to pomyłka związana z niskimi prognozami ekonomicznymi. Lipcowe emerytury nie będą niższe.

W ubiegłym roku rząd zmienił przepisy, by usunąć pułapkę czerwcową. Przeprowadzana wówczas waloryzacja sprawiała, że przejście na emeryturę w tym miesiącu obniżało wysokość świadczenia względem kolejnych miesięcy. W tym roku doradcy ZUS informują, że takim miesiącem może być lipiec. Jak jednak wyjaśnił rzecznik ZUS, jest to błąd. 

Zobacz wideo Co oznaczają zmiany w PIT-0 dla seniora? Ekspert wyjaśnia

Emerytura. Kalkulator ZUS z błędem

Doradcy ZUS informują obywateli, iż decyzja o przejściu na emeryturę w lipcu może być niekorzystna. Świadczenie przyznane w tym miesiącu miałoby być o kilkaset złotych niższe niż emerytura przyznana w czerwcu.

Więcej informacji z kraju na stronie głównej Gazeta.pl 

Informacje doradców opierają się na wyliczeniach z kalkulatora ZUS, który, jak się okazuje, może pokazywać błędne dane. Wyjaśnił to dla "Rzeczpospolitej" rzecznik ZUS, Paweł Żebrowski. Narzędzie bierze pod uwagę założenia makroekonomiczne w momencie wyliczania prognozowanej emerytury. Te przyjęte przez Ministerstwo Finansów były pesymistyczne w związku z pandemią COVID-19

Resort finansów założył niskie wskaźniki waloryzacji. Sytuacja była jednak znacznie lepsza niż prognozy i wskaźniki za 2021 rok oraz I kwartał 2022 roku były znacznie wyższe niż zakładano. Stąd też błąd w kalkulatorze ZUS, który nie powinien przełożyć się na realną wysokość świadczenie przyznanego w lipcu. Ta nie powinna być niższa o kilkaset złotych - jak mówią doradcy ZUS - niż w przypadku przejścia na emeryturę w czerwcu. Co więcej, emerytura przyznana w lipcu najpewniej będzie wyższa niż ta wyliczana na maj czy czerwiec. 

Wszystko wskazuje na to, że także w tym roku wskaźniki brane przez ZUS do waloryzacji składek w lipcu będą korzystne. Ciągle rosną płace, a zatrudnienie utrzymuje się na wysokim poziomie. Pewność będziemy mieli jednak wtedy, gdy ten wskaźnik zostanie opublikowany

- potwierdza dla "Rz" Łukasz Kozłowski, główny ekonomista Federacji Przedsiębiorców Polskich. 

Jak wyliczana jest emerytura? Jak ją zwiększyć?

Prognozy ZUS dot. wysokości emerytury biorą pod uwagę m.in. inflację, wzrost PKB, realny wzrost wynagrodzeń w gospodarce, liczbę ubezpieczonych i stopę bezrobocia. 

Zakład Ubezpieczeń Społecznych stale pracuje nad zwiększaniem stopnia precyzji wyliczania prognozowanej kwoty świadczenia, jednak przewidywanie przyszłości zawsze obarczone jest koniecznością przyjmowania założeń i szacunkowych parametrów

- mówi rzecznik ZUS. I dodaje, że wyliczenia kalkulatora nie mogą być podstawą roszczeń do świadczeń, ponieważ są jedynie drogowskazem.

Jak mówi Paweł Żebrowski, kalkulator ma wskazywać, że warto wydłużać aktywność ekonomiczną i odraczać moment przejście na emeryturę. To bowiem sprawia, że świadczenie realnie wzrośnie. ZUS wylicza, że w ciągu roku można w ten sposób uzyskać emeryturę wyższą nawet o 15 proc. 

Więcej o: