Ulga rehabilitacyjna zlikwidowana po cichu. Resort finansów odpiera apele ministrów i obywateli

Ulga rehabilitacyjna, która pozwalała odliczyć wydatki na leki, zostanie zlikwidowana. Obecnie korzystają z niej głównie niepełnosprawni i ich opiekunowie. Resort finansów wprowadzając kolejne zmiany w Polskim Ładzie niepostrzeżenie ograniczył możliwość otrzymania tej ulgi. Do Ministerstwa Finansów zaapelowali już emeryci oraz resort rodziny.

Obowiązująca wciąż ulga na leki pozwala na odliczenie od dochodu kosztów poniesionych na medykamenty przepisane przez lekarza na receptę. Żeby z niej skorzystać, miesięcznie na lekarstwa trzeba przeznaczać więcej niż 100 złotych. Odliczenia nie mają górnego limitu, dlatego jeśli np. wydano 200 zł to można spodziewać się odliczenia 100 zł od dochodu. Pozwalało to zaoszczędzić wiele pieniędzy zwłaszcza niepełnosprawnym i rencistom, którzy regularnie muszą dbać o swoje zdrowie.  

Polski Ład. Ulga rehabilitacyjna dla emerytów zniknie?

Polski Ład przyniósł jednak nowe prawo podatkowe, którego jednym z efektów ubocznych jest zniknięcie wspomnianej ulgi. Jak tłumaczy Fakt.pl podniesienie kwoty wolnej od podatku do 30 tys. zł sprawiło, że osoby mające np. renty lub emerytury do kwoty 2500 zł z podatku PIT są zwolnione. Maksymalnie dzięki tej zmianie mogą zyskać 186 zł miesięcznie, ale zwolnienie z podatku dochodowego oznacza brak możliwości skorzystania z ulgi rehabilitacyjnej.

Odebranie tej ulgi najmocniej dotknie niepełnosprawnych i rencistów, którzy wydają na lekarstwa kilkaset złotych miesięcznie. W obronie ich interesów do wiceministra finansów Artura Sobonia zaapelował Polski Związek Emerytów, Rencistów i Inwalidów. Związek podkreślił, ze część zrzeszonych jest w tej sytuacji stratna, a najdotkliwiej odczują to osoby o niskich emeryturach lub rentach, dlatego zaproponowano "możliwość odliczania wydatków na rehabilitację na podobnych zasadach jak od podatku od składki zdrowotnej."

Pomóż Ukrainie, przyłącz się do zbiórki. Pieniądze wpłacisz na stronie pcpm.org.pl/ukraina 

Polski Ład. Resort finansów odpowie na apele?

Do apelu dołączyli Rzecznik Praw Obywatelskich oraz ministerstwo rodziny Marleny Maląg. Jak donosi "Fakt", resort podobnie jak PZERiL proponuje, że gdy "wydatki na cele rehabilitacyjne (w tym także wydatki na leki) przekroczą kwotę obliczoną w zeznaniu podatku dochodowego, to można będzie je odliczyć od zapłaconych składek na ubezpieczenie społeczne i zdrowotne". 

Trwają wciąż pracę nad nowelizacją nowej reformy, więc resort finansów może wcielić w życie propozycje składane przez zaangażowane strony. Jak jednak ustalił "Fakt", w odpowiedzi na propozycję MRPiPS przekazało, że „uwaga wykracza poza zakres projektu".  

Więcej informacji z Polski i ze świata przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Więcej o: