Niedziele handlowe 2022. Czy w niedzielę 24 kwietnia zrobimy zakupy?

W 2022 roku przypada kilka niedzieli handlowych. Czy w najbliższym czasie będziemy mogli zrobić zakupy w niedzielę? Sprawdzamy, czy 24 kwietnia przypada niedziela handlowa.

W tym roku przewidziano siedem niedziel handlowych. Dwie już wykorzystaliśmy, przed nami pięć kolejnych. Jedna z nich przypada w najbliższy weekend. Podczas niedzieli 24 kwietnia będziemy mogli zrobić zakupy, a następna taka okazja przytrafi się dopiero 26 czerwca.

Więcej podobnych informacji znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl.

Zobacz wideo Prof. Miętus: Prawdopodobnie uda nam się uniknąć suszy, ale to eksperymentalne prognozy

Niedziele handlowe 2022. Żaden sklep nie uniknie zakazu handlu w niedziele

Wiele sieci handlowych działających w Polsce do tej pory unikało zakazu handlu w niedziele. Około 25 sklepów m.in. Carrefour, Auchan, Lidl, Leroy Merlin czy Castorama prowadziło sprzedaż w dni z zakazem handlu. Rząd sprecyzował jednak przepisy, po czym sieci handlowe nie mogły działać już jako placówki pocztowe.

Od lutego tego roku wprowadzono zmiany, które przewidują, że działalność handlową mogą prowadzić placówki pocztowe, w których działalność pocztowa ma charakter przeważający - obroty wynoszą powyżej 40 proc. Za złamanie zakazu handlu na przedsiębiorcę zostanie nałożona kara finansowa od 1000 zł do 100 tys. zł.

Kolejne niedziele handlowe przypadają: 24 kwietnia, 26 czerwca, 28 sierpnia, 11 grudnia oraz 18 grudnia.

Niedziele handlowe 2022. Zakaz handlu w niedziele obowiązuje już od marca 2018 roku

Wraz z początkiem obowiązujących przepisów dotyczących niedziel niehandlowych, polscy konsumenci nie mogli zrobić zakupów jedynie w pierwszą i ostatnią niedzielę miesiąca. W 2019 roku mogliśmy zrobić zakupy jedynie w ostatnią niedzielę miesiąca, natomiast w 2021 roku zakupy były możliwe tylko dwukrotnie przed Bożym Narodzeniem, w jedną niedzielę przed Wielkanocą, a także w jedną niedzielę w styczniu, kwietniu, czerwcu oraz w sierpniu.

Więcej o: