Polski Ład. Zmiany dla ryczałtowców. W planach nowy termin rozliczania podatków

Podatnicy rozliczający się na zasadach ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych będą mogli składać zeznania podatkowe do 20 kwietnia - podaje "Puls Biznesu". Również terminy wyboru rodzaju PIT i formy jego rozliczania przedsiębiorców mają ulec zmianie.

Zeznania podatkowe składane są w różnych terminach, w zależności od formy opodatkowania. W przypadku osób rozliczających się według skali podatkowej ostateczny termin to 30 kwietnia. Podatnicy będący na ryczałcie ewidencjonowanym mają czas do 28 lutego, a przedsiębiorcy rozliczający się za pomocą karty podatkowej mają obowiązek rozliczyć się do 31 stycznia.

Więcej o podatkach przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Pałacyk Plus Pałacyk Plus "zbudowany" na nowo. Ulga wraca w skromniejszej wersji

Termin rozliczenia dla ryczałtowców ma ulec zmianie

Obowiązujące obecnie terminy wyboru rodzaju PIT i formy jego rozliczania dla osób fizycznych prowadzących własną działalność gospodarczą mają ulec zmianie - pisze we wtorek "Puls Biznesu". "Opłacający ryczałt od przychodów ewidencjonowanych będą sporządzać i wysyłać roczny PIT-28 lub PIT-28S do 20 kwietnia. Termin ma obowiązywać już w czasie zeznań składanych za 2022 r." - czytamy. Nowe rozwiązania ma wprowadzać kolejna projektowana modyfikacja pakietu podatkowego, przygotowywana w ramach Polskiego Ładu.

Dziennik dodaje, że zmiana formy opodatkowania w 2022 r. ma przysługiwać wyłącznie przedsiębiorcom opłacającym PIT wg. jednolitej stawki 19 proc. oraz w formie ryczałtu ewidencjonowanego. "Poza tym będą oni mogli przejść wyłącznie na zasady ogólne" - podaje gazeta.

"Puls Biznesu" wyjaśnia również, że podatnicy podlegający ryczałtowi ewidencjonowanemu przed 1 lipca 2022 r. będą mogli do 22 sierpnia br. złożyć oświadczenie o rezygnacji z tego opodatkowania od lipca do końca roku. "W takim przypadku po zakończeniu roku rozliczą swoje przychody dwukrotnie - w PIT-28 wykażą przychody osiągnięte do 30 czerwca, a w PIT-36 dochody uzyskane od 1 lipca do 31 grudnia 2022 r." - podkreślono.

Pomóż Ukrainie, przyłącz się do zbiórki. Pieniądze wpłacisz na stronie pcpm.org.pl/ukraina

Polski Ład Polski Ład. Kolejne duże zmiany. Wybór formy opodatkowania i PIT-2

Polski Ład. Co się zmieni od 1 lipca?

Rząd ma przyjąć w najbliższym czasie reformę Polskiego Ładu tak, aby zmiany weszły w życie już od 1 lipca. Jedną z najważniejszych zmian jest obniżenie PIT z 17 do 12 proc. z jednoczesną likwidacją ulgi dla klasy średniej.

Rząd proponował zmiany w rozliczaniu składki zdrowotnej. Ta miałaby zostać wyłączona z podstawy opodatkowania dla osób rozliczających się na podatku liniowym, ryczałcie i karcie podatkowej. Kolejną zmianą ma być możliwość ponownego wyboru przez przedsiębiorców sposobu rozliczania podatków w 2022 r. Rząd ma też wycofać zmiany w formularzu PIT-0 dla seniorów i wprowadzić możliwość proporcjonalnego dzielenia kwoty wolnej od podatku w zaliczkach między różnymi źródłami dochodu oraz dzielenie jej w umowach cywilnoprawnych.

Pozostałe zmiany w Polskim Ładzie to:

  • ulga na zabytki będzie dotyczyć tylko wydatków na remont,
  • automatyczny zwrot nadpłaty składki zdrowotnej,
  • wyłączenie odpowiedzialności księgowych,
  • brak składki zdrowotnej do 6 tys. zł dla osób powołanych do realizacji m.in. obowiązków społecznych lub obywatelskich.
Zobacz wideo Jak zmieni się nasza pensja po 1 lipca 2022 roku? Pytamy wiceministra Sobonia
Więcej o: