500 plus - do kiedy i jak złożyć wniosek o przyznanie świadczenia?

Od ponad dwóch miesięcy rodzice i opiekunowie mogą składać wnioski o przyznanie świadczenia wychowawczego z programu Rodzina 500 plus na nowy okres świadczeniowy. Tylko do pierwszego tygodnia kwietnia objętych nimi zostało prawie pięć milionów dzieci. Do kiedy i jak złożyć wniosek?

Wnioski do programu Rodzina 500 plus na okres świadczeniowy 2022/2023 składać można od początku lutego. Tylko do pierwszego tygodnia kwietnia złożono ich 2,9 mln (obejmujących prawie 4,7 mln dzieci). Przedstawiamy, w jaki sposób i do kiedy złożyć wniosek.

Zobacz wideo 15 mln na kampanię informacyjną o Polskim Ładzie to pieniądze wyrzucone w błoto?

500 plus - do kiedy i jak złożyć wniosek?

Termin składania wniosków o świadczenie 500 plus upłynie z końcem kwietnia. Jeśli zależy nam więc na zachowaniu ciągłości w wypłatach świadczenia, konieczne jest dotrzymanie terminu. Wówczas możemy liczyć, że pieniądze pojawią się na koncie do 30 czerwca tego roku. Wnioski składać można na kilka sposobów:

  • poprzez portal Emp@tia;
  • za pośrednictwem Platformy Usług Elektronicznych ZUS (PUE ZUS);
  • przy pomocy bankowości elektronicznej.

Więcej podobnych informacji znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl

Fotowoltaika (zdjęcie ilustracyjne)Mój prąd 4.0. Rusza nabór wniosków. Ponad 20 tys. zł dofinansowania

Wniosek o 500 plus złożony po kwietniowym terminie

Jeśli jednak nie uda nam się złożyć wniosku do 30 kwietnia, nie oznacza to, że pieniędzy nie dostaniemy. "Zlecenie wniosku później niż w czerwcu oznacza, że świadczenie wychowawcze zostanie przyznane od miesiąca złożenia wniosku, bez wyrównania za wcześniejsze miesiące" - podkreśla Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej.

I tak jeśli wniosek złożymy w maju, wypłata świadczenia z wyrównaniem za czerwiec nastąpi do 31 lipca. Złożenie wniosku w czerwcu poskutkuje otrzymaniem wypłaty wraz z wyrównaniem za czerwiec i lipiec do 31 sierpnia. Jeżeli natomiast wniosek na nowy okres złożony zostanie po 30 czerwca 2022 r., świadczenie wychowawcze będzie przysługiwało od miesiąca złożenia wniosku.

Program Rodzina 500 plus (zdjęcie ilustracyjne)ZUS o 500 plus: Ukraińcy złożyli ponad 230 tys. wniosków o świadczenie

Więcej o: