Kursy walut. Euro znów po 5 zł? Analityk mówi o dwóch scenariuszach

Złoty w 2022 roku przeżył już kilka prawdziwych wstrząsów. Zaraz po wybuchu wojny w Ukrainie na przełomie lutego i marca za jedno euro trzeba było płacić aż 5 złotych. Przez ostatnie tygodnie nasza waluta umocniła się i za jedno euro płacimy 4.64 zł, a przed wybuchem wojny kurs wynosił 4,50 zł. Czy bitwa o Donbas i eskalacja konfliktu w Ukrainie może znów wstrząsnąć naszą walutą? Posłuchaj fragmentu środowego "Studia Biznes".

- Przy założeniu, że nie będziemy doświadczali dalszych negatywnych, tragicznych informacji z Ukrainy i wojna nie będzie eskalowana, to powinniśmy zobaczyć zapewne poziomy w okolicy 4,40 zł za jedno euro w perspektywie do końca roku - mówił w środowym "Studiu Biznes" Rafał Sadoch analityk walutowy BM mBanku. A co stanie się z notowaniami złotego jeśli zrealizuje się negatywny scenariusz, czyli eskalacja wojny w Ukrainie, a kraje UE wprowadziłyby sankcje w postaci blokady rosyjskich surowców? - Wtedy możemy zobaczyć całkiem duży wstrząs, bo to by się wiązało z recesją dla europejskiej gospodarki, z recesją w Niemczech, nie wiadomo co by się wydarzyło w Polsce i wtedy również możemy zobaczyć 5 złotych za 1 euro, czyli to jest taki scenariusz szokowy, oczywiście jego prawdopodobieństwo jak na razie jest niewielkie, no ale trzeba mieć świadomość i nie można go wykluczać - dodawał Sadoch. Posłuchaj fragmentu rozmowy.

Zobacz wideo Jak możne kształtować się kurs euro w najbliższym czasie? Pytamy eksperta

Kurs złotego do główny walut pod presją. Co dalej?

Kurs złotego w ostatnich tygodniach był pod ogromną presją. Dwa najważniejsze czynniki, które wpływały na notowania naszej waluty to oczywiście początek zacieśniania polityki pieniężnej przez Fed oraz wojna w Ukrainie. Co może czekać nas w kolejnych tygodniach?  "Co prawda z dynamicznej deprecjacji (osłabienia) widocznej na początku marca niewiele już pozostało, a kurs EUR/PLN zdążył spaść o ponad 35 groszy, jednak cały czas należy pamiętać, że ryzyko geopolityczne nie zostało wyeliminowane, a jakiekolwiek większe napięcia ponownie mogą tworzyć presję na osłabienie PLN – komentują analitycy TMS Brokers w swojej najnowszej analizie. 

Średnie kursy walut NBP - środa 20.04.2022 r. [Kurs dolara, funta, euro, franka, rubla]:

kurs euro: 4,6295 zł,

kurs dolara: 4,2708 zł,

kurs franka szwajcarskiego: 4,5049 zł,

kurs funta szterlinga: 5,5650 zł.

Więcej o: