Skoordynowany bojkot na spotkaniu G20. Część osób wyszła z rozmów. Koniec z "business as usual"

Wojna w Ukrainie spycha Rosję do roli pariasa w międzynarodowych relacjach z Zachodem i współpracy w ramach różnego rodzaju grup. Widać to było w czasie spotkania przedstawicieli G20. Kilkoro z nich na znak protestu przeciw uczestnictwu Rosji w obradach wyszło ze spotkania. To też pokazuje globalne podziały - do G20 należą też państwa, które nie potępiły rosyjskiej inwazji w Ukrainie

W Waszyngtonie w minionych dwóch dniach odbywała się, organizowana cyklicznie dwa razy do roku, konferencja Międzynarodowego Funduszu Walutowego i Banku Światowego. Ekonomiści, przedstawiciele banków centralnych i politycy rozmawiali między innymi na temat rosyjskiej inwazji na Ukrainę i konsekwencji, jakie niesie ona nie tylko dla tego kraju, ale i na przykład dla bezpieczeństwa żywnościowego na świecie. 

Zobacz wideo Druga kadencja dla prezesa Glapińskiego to bezpieczna opcja dla rynków?

Rosja niechcianym uczestnikiem rozmów G20? Kilka osób opuściło salę

Na boku tych rozmów odbyło się spotkanie przedstawicieli państw G20. Do tej grupy należą najbogatsze kraje na świecie (choć nie jest to przesądzające kryterium) i Unia Europejska. Skład grona może w ostatnim czasie nie sprzyjać komfortowym rozmowom, bo znajdują się w nim m.in. państwa zachodnie, a także Rosja, Chiny i Indie - dwa ostatnie kraje nie potępiły inwazji na Ukrainę, a Chiny można uznać wręcz za rosyjskiego cichego sojusznika, choć warto pamiętać, że nie wspierają jej w agresji. 

Transport samochodów na lawecie, zdjęcie ilustracyjneSamochody będą droższe. Problemy przez brak chipów i wojnę w Ukrainie

W środę, w czasie plenarnego spotkania G20, kilka osób solidarnie opuściło salę w czasie wystąpienia Rosji (reprezentował ją osobiście wiceminister finansów Timur Maksimow, zdalnie minister Anton Siluanow oraz szefowa rosyjskiego banku centralnego Elwira Nabiulina).

Jak podaje Agencja Reutera, powołując się na dwa źródła, sekretarz skarbu Stanów Zjednoczonych Janet Yellen powiedziała zgromadzonym, że jest zdecydowanie przeciwna obecności wysokiego rangą rosyjskiego urzędnika i opuściła salę. Za nią wyszli między innymi: szef Fed (amerykańskiego banku centralnego) Jerome Powell, jego odpowiednik z Wielkiej Brytanii Andrew Bailey, ministerka finansów Kanady Chrystia Freeland oraz szefowa Europejskiego Banku Centralnego Christine Lagarde. Dwie ostatnie z wymienionych poinformowały o tym na Twitterze. 

Janet Yellen: koniec z "business as usual" dla Rosji

Freeland, która, jak zauważa Reuters, ma pochodzenie ukraińskie, napisała: "Spotkania w Waszyngtonie w tym tygodniu dotyczą wspierania światowej gospodarki - a nielegalna inwazja Rosji na Ukrainę jest poważnym zagrożeniem dla tej gospodarki. Rosja nie powinna uczestniczyć ani być włączana w te spotkania". Według źródeł, na które powołuje się brytyjski dziennik "The Guardian", Wielka Brytania, USA i inne państwa zachodnie miały naciskać na wspólne stanowisko w sprawie członkostwa Rosji w G20. W sesji G20 udział brali także przedstawiciele Ukrainy, według Reutersa i oni opuścili salę.

Więcej wiadomości z gospodarki i świata na stronie głównej Gazeta.pl>>>

Przewodnicząca obradom szefowa resortu finansów Indonezji Sri Mulyani Indrawati przekazała mediom, że sytuacja jest nadzwyczajna, i że nie można mówić o "business as usual" - czyli relacjach bez zmian. W podobnym tonie miała wypowiadać się dzień wcześniej na dwustronnym spotkaniu jej odpowiedniczka z USA. "Sekretarz Yellen stanowczo potępiła brutalną inwazję Rosji na Ukrainę i podkreśliła, że nie będzie 'business as usual' dla Rosji w gospodarce światowej. Sekretarz Yellen podkreśliła, że Stany Zjednoczone będą nadal działać solidarnie z Indonezją, aby rozwijać ważne zagadnienia G20, w tym zajmować się negatywnymi skutkami inwazji Rosji dla światowej gospodarki" - napisał Departament Skarbu w komunikacie. 

Rosja, Moskwa.Rosjanie spanikowali. Wypłacili z kont dewizy o wartości prawie 10 mld dol.

Do G20 należą państwa zachodnie: Stany Zjednoczone, Kanada, Francja, Niemcy, Wielka Brytania, Włochy, Unia Europejska jako całość, Australia, Argentyna, Brazylia, Japonia, Korea Południowa, Meksyk, Indonezja, Turcja, RPA, Indie, Arabia Saudyjska, Chiny i Rosja. 

Z powodu panujących w grupie podziałów, po środowym spotkaniu nie opublikowano wspólnego stanowiska. Sri Mulyani Indrawati odczytała jedynie ogólny komunikat podsumowujący rozmowy. 

Pomóż Ukrainie, przyłącz się do zbiórki. Pieniądze wpłacisz na stronie pcpm.org.pl/ukraina

Najnowsze informacje z Ukrainy po ukraińsku w naszym serwisie ukrayina.pl.

Więcej o: