Rzecznik rządu: W najbliższych dniach poznamy nowego ministra finansów. "Finalne ustalenia"

- To są już finalne ustalenia - tak o wyborze kandydata na nowego ministra finansów mówi rzecznik rządu Piotr Müller. Stanowisko jest nieobsadzone od lutego. Najbardziej prawdopodobną kandydatką wydaje się współpracowniczka premiera z czasów jego pracy w BZ WBK.

Fotel ministra finansów od lutego pozostaje nieobsadzony. Tymczasowo zasiada w nim premier Mateusz Morawiecki, ale to ma się zmienić. Zapowiedział to Piotr Müller, rzecznik rządu. - To są już finalne ustalenia i niebawem, czyli w najbliższych dniach, poznamy nowego ministra finansów - zapewnił na antenie Polsat News.

Zdradził też, co będzie jednym z pierwszych zadań nowego szefa resortu finansów. - Inflacja to jeden z największych potworów w ekonomii. Szykujemy pewien pakiet rozwiązań, on powinien być przedstawiony w przyszłym tygodniu - zapowiedział. 

Najnowsze informacje z Ukrainy po ukraińsku w naszym serwisie ukrayina.pl

Zobacz wideo Druga kadencja dla prezesa Glapińskiego to bezpieczna opcja dla rynków?

Kto ministrem finansów? Pada jedno nazwisko. Współpracowniczka Morawieckiego

Oficjalnie wciąż nie wiadomo, kto zostanie nowym ministrem finansów. W przeciekach pojawia się jednak konkretne nazwisko. Najbardziej prawdopodobną kandydatką wydaje się Beata Daszyńska-Muzyczka. Obecna prezeska państwowego Banku Gospodarstwa Krajowego.

Jej do rządu ma forsować premier Mateusz Morawiecki, z którym przez lata pracowała w banku BZ WBK. Argumentów, by to poprzeć właśnie tę kandydaturę jest więcej. "Partii bardzo zależy, by była to kobieta, których w rządzie za wiele nie ma. Partia przekonywała już szefową ZUS - Gertrudę Uścińską - by objęła tę funkcję; nie zgodziła się. Teraz czas na Beatę Daszyńską-Muzyczkę" - wyjaśnia RMF.

Daszyńska-Muzyczka w latach 1994-2016 pracowała w Banku Zachodnim WBK (obecnie Santander Bank Polska), w którym kierowała wdrożeniami strategicznych projektów. Odpowiadała za restrukturyzację i optymalizację procesów bankowych. Pełniła funkcję przewodniczącej Rady Nadzorczej spółki BZ WBK Nieruchomości, a także dyrektorki Obszaru Partnerstwa HR. Bankowi do 2015 prezesował Mateusz Morawiecki. 

Więcej o: