Dmitrij Miedwiediew znów odleciał: "Bankructwo Rosji pociągnie za sobą Europę". Analityk uspokaja

"Niewypłacalność Rosji może oznaczać niewypłacalność Europy, zarówno moralną, jak i namacalną" - stwierdził były prezydent Rosji Dmitrij Miedwiediew. Jego słowa kontruje ekspert. - Nawet pełen kryzys finansowy w Rosji nie grozi recesją w Unii Europejskiej - mówi analityk Polskiego Instytutu Ekonomicznego Marcin Klucznik w rozmowie z money.pl.

Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen powiedziała 17 kwietnia w rozmowie z niemiecką gazetą "Bild am Sonntag", że zachodnie sankcje gospodarcze mają niszczący wpływ na rosyjską gospodarkę, a według prognoz, PKB Rosji spadnie w 2022 r. o 11 proc.

- Bankructwo Rosji to tylko kwestia czasu. Dzięki tej wojnie Putin niszczy także swój własny kraj i przyszłość swojej populacji - powiedziała.

Więcej informacji ze świata przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Rosja, Moskwa.Rosjanie spanikowali. Wypłacili z kont dewizy o wartości prawie 10 mld dol.

Miedwiediew: Unia Europejska chce bankructwa Rosji, a nie zakończenia wojny w Ukrainie

Były prezydent i premier Rosji Dmitrij Miedwiediew skomentował słowa szefowej KE. "Niewypłacalność Rosji może oznaczać niewypłacalność Europy, zarówno moralną, jak i, całkiem możliwe, namacalną, ponieważ system finansowy Unii Europejskiej nie jest zbyt stabilny, a ludzie tracą zaufanie" - napisał Miedwiediew na swoim Telegramie, cytowany przez agencję informacyjną TASS.

Miedwiediew zarzucił Unii Europejskiej, że nie zależy jej na zakończeniu wojny w Ukrainie, lecz na bankructwie Rosji. "To jest to, o czym oni marzyli! To jest główna strategia Unii Europejskiej" - dodał.

Według rosyjskiego ministerstwa finansów, zadłużenie zagraniczne Rosji na 1 lutego 2022 r. wynosiło 59,5 mld dolarów, w tym 38,97 mld dolarów z tytułu zagranicznych pożyczek obligacyjnych - podaje agencja TASS.

Pomóż Ukrainie, przyłącz się do zbiórki. Pieniądze wpłacisz na stronie pcpm.org.pl/ukraina

USA może zarekwirować zamrożone obecnie rezerwy Banku RosjiUSA może zarekwirować zamrożone rezerwy Banku Rosji

Ekspert: Bankructwo Rosji nie zagraża Unii Europejskiej

Ewentualne bankructwo Rosji nie spowoduje hiperinflacji w Unii Europejskiej - zapewnił analityk zespołu makroekonomii Polskiego Instytutu Ekonomicznego Marcin Klucznik w rozmowie z money.pl. Wskazał na najnowsze prognozy Międzynarodowego Funduszu Walutowego (MFW), z których wynika, że inflacja w strefie euro wyniesie 5,3 proc. w bieżącym roku i 2,3 proc. w 2023 r. Na podobne trendy wskazują przewidywania Europejskiego Banku Centralnego oraz innych organizacji międzynarodowych.

Marcin Klucznik wyjaśnił, że europejski system finansowy jest stabilny, a europejskie banki mają niewielkie powiązania z rosyjskim sektorem finansowym. - Dlatego nawet pełen kryzys finansowy w Rosji nie grozi recesją w Unii Europejskiej - dodał.

Ryzyko bankructwa Rosji w 2022 r. wynosi 90 proc.

W wyniku rosyjskiej inwazji na Ukrainę Zachód obłożył Rosję sankcjami gospodarczymi. Zagraniczna agencja Bloomberg pisała 9 kwietnia, że pierwsza od ponad 100 lat niewypłacalność zewnętrzna Rosji wydaje się nie do uniknięcia, a ryzyko bankructwa kraju jeszcze w tym roku wzrosło do 90 proc.

Zachodnie sankcje spowodowały zamrożenie 280 z 640 mld dolarów rosyjskich rezerw. Konstytucjonaliści ze Szkoły Prawa Uniwersytetu Harvard przekonują w artykule w "New York Times", że przynajmniej część rosyjskich rezerw ulokowana w USA i w amerykańskich instrumentach finansowych może być zarekwirowana. Szacuje się ją na około 100 mld dolarów. Według autorów artykułu nie byłby to precedens, ponieważ w przeszłości na mniejszą skalę, USA przeprowadzały podobne działania.

Zobacz wideo Kierwiński: To nie jest normalne, że majątki rosyjskich oligarchów nie zostały zamrożone
Więcej o: