Emerytury. Jak powiększyć świadczenie o dodatkowe 200 zł? Wniosku nie złożysz w ZUS

Niektórzy seniorzy mogą powiększyć swoje emerytury o dodatkowe 200 zł. Wystarczy złożyć wniosek, jednak jego rozpatrzeniem nie zajmuje się ZUS. Gdzie się udać i co zrobić, aby dostawać więcej pieniędzy co miesiąc?

Oprócz "trzynastki" i "czternastki" pewna grupa najstarszych obywateli może liczyć na dodatkowe 200 złotych. Kto może je otrzymać i jak ubiegać się o świadczenie?

Więcej o świadczeniach dla emerytów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Pieniądze (zdjęcie ilustracyjne)Emerytury. Fiskus ma oddać pieniądze za niższy PIT. Kto dostanie 600 zł?

Emerytury. Komu przysługuje dodatkowe 200 zł?

200 złotych do emerytury dla seniorów przysługuje tym emerytom, którzy wykonywali szczególny zawód w przeszłości. Chodzi strażaków z Ochotniczej Straży Pożarnej. Rząd zdecydował się wesprzeć emerytowanych strażaków dodatkową kwotą 200 złotych do emerytury. Jednym z warunków jest aktywny udział w akcjach służb ratowniczych przez określony czas.

Pomóż Ukrainie, przyłącz się do zbiórki. Pieniądze wpłacisz na stronie pcpm.org.pl/ukraina

Minister rodziny Marlena MalągMarlena Maląg: 14. emerytura zamiast dodatkowej waloryzacji emerytur i rent

Emerytury. Jak złożyć wniosek o dodatkowe 200 zł?

Aby otrzymać 200 złotych do emerytury, były ratownik służący w Ochotniczej Straży Pożarnej musi złożyć wniosek. Nie zrobi tego tak jak w wielu przypadkach - w ZUS. Wniosek trzeba dostarczyć do powiatowego lub miejskiego komendanta straży pożarnej, ponieważ świadczenie nie będzie wypłacane bezpośrednio przez ZUS. Za wypłaty odpowiada Zakład Emerytalno-Rentowy MSWiA.

Kwota 200 złotych dla seniora, jeśli wniosek zostanie rozpatrzony pozytywnie, będzie wypłacana dożywotnio co miesiąc. Senior, aby ją otrzymać, musi osiągnąć wiek emerytalny. Jest to 60 lat w przypadku kobiet i 65 w przypadku mężczyzn. Liczy się również staż pracy. MSWiA zwraca uwagę, aby kobiety pełniły służbę 20, a mężczyźni 25 lat. W 2021 roku wsparciem finansowym może zostać objętych ponad 20 tysięcy osób.

Zobacz wideo Jak wcześnie młodzi powinni zainteresować się swoimi przyszłymi emeryturami? [Q&A]
Więcej o: