Emerytury. Jak powiększyć świadczenie o dodatkowe 200 zł? Wniosku nie złożysz w ZUS

Niektórzy seniorzy mogą powiększyć swoje emerytury o dodatkowe 200 zł. Wystarczy złożyć wniosek, jednak jego rozpatrzeniem nie zajmuje się ZUS. Gdzie się udać i co zrobić, aby dostawać więcej pieniędzy co miesiąc?

Oprócz "trzynastki" i "czternastki" pewna grupa najstarszych obywateli może liczyć na dodatkowe 200 złotych. Kto może je otrzymać i jak ubiegać się o świadczenie?

Więcej o świadczeniach dla emerytów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Emerytury. Komu przysługuje dodatkowe 200 zł?

200 złotych do emerytury dla seniorów przysługuje tym emerytom, którzy wykonywali szczególny zawód w przeszłości. Chodzi strażaków z Ochotniczej Straży Pożarnej. Rząd zdecydował się wesprzeć emerytowanych strażaków dodatkową kwotą 200 złotych do emerytury. Jednym z warunków jest aktywny udział w akcjach służb ratowniczych przez określony czas.

Pomóż Ukrainie, przyłącz się do zbiórki. Pieniądze wpłacisz na stronie pcpm.org.pl/ukraina

Emerytury. Jak złożyć wniosek o dodatkowe 200 zł?

Aby otrzymać 200 złotych do emerytury, były ratownik służący w Ochotniczej Straży Pożarnej musi złożyć wniosek. Nie zrobi tego tak jak w wielu przypadkach - w ZUS. Wniosek trzeba dostarczyć do powiatowego lub miejskiego komendanta straży pożarnej, ponieważ świadczenie nie będzie wypłacane bezpośrednio przez ZUS. Za wypłaty odpowiada Zakład Emerytalno-Rentowy MSWiA.

Kwota 200 złotych dla seniora, jeśli wniosek zostanie rozpatrzony pozytywnie, będzie wypłacana dożywotnio co miesiąc. Senior, aby ją otrzymać, musi osiągnąć wiek emerytalny. Jest to 60 lat w przypadku kobiet i 65 w przypadku mężczyzn. Liczy się również staż pracy. MSWiA zwraca uwagę, aby kobiety pełniły służbę 20, a mężczyźni 25 lat. W 2021 roku wsparciem finansowym może zostać objętych ponad 20 tysięcy osób.

Zobacz wideo Jak wcześnie młodzi powinni zainteresować się swoimi przyszłymi emeryturami? [Q&A]
Więcej o: