Polski Ład. Kolejna reforma nie uderzy w emerytów. Część z nich nawet zyska

Rząd przygotowuje kolejne zmiany w Polskim Ładzie. Jaka będzie sytuacja emerytów po następnej reformie? Oskar Sobolewski z Instytutu Emerytalnego twierdzi, że zmiany będę korzystne dla osób, które dostają ponad 4 tys. zł emerytury. Dla pozostałych emerytów zmiany powinny być nieodczuwalne.

Polski Ład wszedł w życie z początkiem 2022 roku. Reforma była chaotyczna, a w jej wyniku setki tysięcy emerytów straciło na świadczeniach, za co rząd wypłaci wyrównanie. Do Polskiego Ładu wprowadzono już setki poprawek, a teraz rząd szykuje kolejne duże zmiany. Czy emeryci na nich zyskają?

Zobacz wideo Co oznaczają zmiany w PIT-0 dla seniora? Ekspert wyjaśnia

Polski Ład. Emerytura w górę dla części emerytów

Gościem programy "Money. To się liczy" we wtorek był Oskar Sobolewski z Instytutu Emerytalnego. Ekspert powiedział, że kolejne zmiany w Polskim Ładzie będą obojętne dla najmniej zarabiających emerytów. Ze względu na podwyższenie kwoty wolnej od podatku do 30 tys. zł, seniorzy, którzy otrzymują do 2,5 tys. zł emerytury miesięcznie, nie płacą w ogóle podatku. Jest jednak grupa emerytów, która zyska na reformie, która wejdzie w życie z początkiem lipca.

Osoby, które mają wyższe świadczenia, a przede wszystkim te z emeryturami na poziomie 4-5 tys., czyli grupa, która od stycznia traciła na zmianach związanych z Polskim Ładem, w związku z brakiem objęcia ulgą dla klasy średniej, będzie zyskiwała. Te grupy emerytów będą na plusie

- mówił Sobolewski. 

Więcej informacji z kraju na stronie głównej Gazeta.pl 

Waloryzacja emerytur po raz drugi

Rosnąca inflacja sprawia, że realnie emerytury są niższe niż przed rokiem, mimo rekordowo wysokiej waloryzacji o ponad 7 proc. Inflacja w ostatnim czasie wzrosła do ponad 10 proc. Oskar Sobolewski uważa więc, że pomysł Lewicy na drugą waloryzację we wrześniu jest słuszny. 

Lewica się chyba wsłuchała w głosy ekspertów, bo my jako Instytut Emerytalny o drugiej waloryzacji mówiliśmy od dawna. Wielokrotnie powtarzałem też, że druga waloryzacja jest rozwiązaniem sprawiedliwszym i uczciwszym

- powiedział ekspert. I wyjaśnił, że taka waloryzacja "zwiększa nam świadczenie proporcjonalnie do tego, ile wypracowaliśmy emerytury […], co jest uczciwe, bo to jest nagrodzenie tego, ile do systemu wnieśliśmy składek przez całą aktywność zawodową". 

Patrząc systemowo, waloryzacja wrześniowa ma swoje uzasadnienie. 20-25 lat temu były nawet waloryzacje kwartalne, powiązane z inflacją i były też pomysły drugiej waloryzacji powiązane z wysoką inflacją. W momencie, gdy jest ona wysoka, to waloryzacja jest zrekompensowaniem dla emerytów tej sytuacji

- tłumaczył Oskar Sobolewski. 

Więcej o: