Tanio już było. Ceny paliw znów rosną. Najgorzej mają kierowcy diesli

Ceny paliw po niewielkich obniżkach znów utrzymują się na bardzo wysokim poziomie. Za litr benzyny 95-oktanowej płacimy w Polsce średnio 6,50 zł. Zdecydowanie najgorzej mają jednak kierowcy samochodów z silnikami Diesla, bo litr oleju napędowego jest aż o 70 groszy droższy.
Zobacz wideo Jak możne kształtować się kurs euro w najbliższym czasie? Pytamy eksperta

Ceny paliw niemal od początku inwazji Rosji na Ukrainę pozostają bardzo wysokie. Jeszcze na początku roku kierowcy narzekali, gdy zbliżały się nieuchronnie do 6 zł/l. Po wprowadzeniu przez rząd (1 lutego) tzw. tarczy antyinflacyjnej spadły na krótko do nieco ponad 5 zł. Dziś za litr paliwa musimy płacić nawet 2 złote więcej.

Benzyna 70 groszy tańsza od diesla

Według wyliczeń specjalistów z BM Reflex (na dzień 21 kwietnia) 95-oktanowa benzyna kosztuje w Polsce przeciętnie 6,50 zł. Zdecydowanie - bo o 35 groszy - droższa jest benzyna 98-oktanowa. Niezmiennie jednak w najgorszej sytuacji są kierowcy samochodów z silnikami Diesla, którzy za każdy litr muszą płacić o 70 groszy więcej niż kierowcy "benzyniaków". Cena oleju napędowego to przeciętnie 7,20 zł. Gaz LPG kosztuje z kolei 3,62 zł.

Kilkunastogroszowe różnice w cenach paliw występują pomiędzy województwami. Jeśli chodzi o benzynę Pb95, najdrożej jest w woj. zachodniopomorskim (6,56 zł/l), lubelskim (6,54 zł/l) oraz mazowieckim, podlaskim i śląskim (po 6,53 zł/l). Zdecydowanie najtaniej jest w woj. pomorskim (6,41 zł/l). Ceny poniżej krajowej średniej są również w woj. warmińsko-mazurskim (6,47 zł/l), wielkopolskim, małopolskim, lubuskim (po 6,48 zł/l) i świętokrzyskim (6,49 zł/l).

W przypadku oleju napędowego najmniej przyjaznym dla kierowców województwami są woj. śląskie (7,29 zł/l), dolnośląskie (7,25 zł/l) i zachodniopomorskie (7,24 zł/l). Najtaniej jest z kolei w woj. opolskim (7,15 zł/l), kujawsko-pomorskim i pomorskim (7,16 zł/l) oraz lubuskim i wielkopolskim (7,17 zł/l).

Ceny paliw tym samym wzrosły po ponad dwóch tygodniach spadków. Jeszcze tydzień temu (14 kwietnia, również wg wyliczeń BM Reflex) benzyna kosztowała średnio 6,42 zł (Pb95) i 6,79 zł (Pb98), a olej napędowy 7,03 zł. Tylko LPG było nieco droższe (o 2 grosze) i kosztowało 3,64 zł.

Więcej na temat cen paliw znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl

Więcej o: