Strajk w skarbówce. O tej porze nic nie załatwisz. Urzędnicy odejdą od okienek

Klienci urzędów skarbowych powinni przygotować się na utrudnienia w związku z zapowiedzianym w całej Polsce protestem w Krajowej Administracji Skarbowej - podaje "Express Bydgoski". Między 25 kwietnia a 2 maja urzędnicy w godzinach 12:00-12:15 nie będą obsługiwać osób, które pojawią się przy okienku.

Związek zawodowy Związkowa Alternatywa chce podwyżek dla pracowników skarbówki w związku z postępującą inflacją oraz obciążeniami związanymi między innymi z Polskim Ładem. Związkowcy domagają się 20-procentowej podwyżki wynagrodzeń ze spłatą od 1 stycznia tego roku oraz realizacji zaległej uchwały modernizacyjnej.

Marta Rutkowska, zastępczyni przewodniczącej Związku powiedziała "Gazecie Pomorskiej", że jeśli protest polegający na krótkich przerwach w obsłudze podatników nie przyniesie skutku, jest planowana jego eskalacja. "Express Bydgoski" zwraca uwagę, że protest będzie trwać w ostatnim tygodniu rozliczeń podatkowych za 2021 rok. 

Więcej aktualnych informacji z kraju i ze świata na stronie głównej Gazeta.pl

Zobacz wideo Jak zmieni się nasza pensja po 1 lipca 2022 roku? Pytamy wiceministra Sobonia

Strajk w skarbówce. Ministerstwo Finansów o wzroście wynagrodzeń w KAS

W odpowiedzi "Expressowi Bydgoskiemu" biuro prasowe Ministerstwa Finansów podkreśliło, że "kierownictwo Krajowej Administracji Skarbowej na bieżąco spotyka się i prowadzi wspólny dialog z kilkunastoma związkami zawodowymi".

"Ustalone zostały ramowe zasady podziału pieniędzy na wynagrodzenia w KAS, związane ze zwiększeniem planu finansowego o 4,4 procent oraz realizacją uchwały modernizacyjnej. Przyjęto także zasadę podwyższenia minimalnego wynagrodzenia w korpusie służby cywilnej do kwoty 3718,49 złotych brutto miesięcznie plus dodatek za wysługę lat. Ponadto przyjęto wzrost płacy dla każdego pracownika KAS o 375 złotych brutto plus dodatek za wysługę lat" - pisze gazeta, cytując odpowiedź.

"Ministerstwo Finansów informuje, że dla funkcjonariuszy służby celno-skarbowej ustalono, że nastąpi zmiana rozporządzenia o wysokości dodatków za stopień służbowy i w każdym nastąpi podwyżka uposażenia o 374 złotych brutto dla każdego zatrudnionego. [Podkreśla], że w ostatnich trzech latach, pracownik i funkcjonariusz KAS przeciętnie uzyskał wzrost wynagrodzenia o ponad 1000 złotych brutto. Średnia pensja w 2021 roku wyniosła tutaj 7778 złotych brutto miesięcznie z nagrodą roczną, a bez "trzynastki" 7252 złotych brutto" - czytamy w dzienniku.

Więcej o: