Polski Ład i obniżka PIT. Rząd przyjął projekt ustawy o zmianach podatkowych

Rząd przyjął projekt ustawy, która zakłada zmiany podatkowe, m.in. obniża PIT z 17 do 12 proc. Nowe zasady podatkowe mają wejść w życie od 1 lipca 2022 r. Teraz projekt ustawy trafi do prac w Sejmie.

Chodzi o projekt ustawy o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz niektórych innych ustaw. Projekt został przyjęty w piątek przez Radę Ministrów, o czym powiadomili premier Mateusz Morawiecki i sekretarz stanu w Ministerstwie Finansów Artur Soboń podczas konferencji prasowej. Teraz projekt trafi do prac w Sejmie.

Więcej o Polskim Ładzie przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Emeryci (zdjęcie ilustracyjne) Polski Ład. Kolejna reforma nie uderzy w emerytów. Część z nich nawet zyska

Polski Ład od nowa. Jakie zmiany czekają nas od 1 lipca?

Projekt ustawy zakłada przede wszystkim obniżkę stawki PIT z 17 do 12 proc. i likwidację ulgi dla klasy średniej - obniżki podatku dla osób zarabiających rocznie od 68 412 zł do 133 692 zł i rozliczających się na zasadach ogólnych. Nie zmieni się natomiast wysokość kwoty wolnej od podatku, która wynosi 30 tys. zł.

Kolejne zmiany związane są z uwzględnieniem składki zdrowotnej w rozliczeniu podatkowym niektórych przedsiębiorców. Będzie to dotyczyć przedsiębiorców na podatku liniowym, ryczałcie i karcie podatkowej. Roczny limit dla nich to kolejno: liniowcy - 8,7 tys. zł (pomniejszenie dochodu), ryczałtowcy - 50 proc. zapłaconych składek zdrowotnych (pomniejszenie przychodu) oraz podatników na karcie - 19 proc. zapłaconej składki (pomniejszenie podatku). Zmiany mają objąć 1,4 mln podatników.

Pomóż Ukrainie, przyłącz się do zbiórki. Pieniądze wpłacisz na stronie pcpm.org.pl/ukraina

Premier Mateusz Morawiecki Kto będzie ministrem finansów? Na liście pojawiło się nowe nazwisko

Przedsiębiorcy otrzymają również możliwość ponownego wyboru sposobu rozliczania podatków w 2022 r. Rząd ma też wycofać zmiany w formularzu PIT-0 dla seniorów i wprowadzić możliwość proporcjonalnego dzielenia kwoty wolnej od podatku w zaliczkach między różnymi źródłami dochodu oraz dzielenie jej w umowach cywilnoprawnych.

Zmiany obejmą również formularz PIT-2, który stanie się jednolitym wzorem oświadczeń, między innymi w sprawie kosztów uzyskania przychodu czy kwoty wolnej od podatku. Pozostałe zmiany w Polskim Ładzie to:

  • ulga na zabytki będzie dotyczyć tylko wydatków na remont,
  • automatyczny zwrot nadpłaty składki zdrowotnej,
  • wyłączenie odpowiedzialności księgowych,
  • brak składki zdrowotnej do 6 tys. zł dla osób powołanych do realizacji m.in. obowiązków społecznych lub obywatelskich.
Zobacz wideo Co zostało z Polskiego Ładu? Wiceminister Soboń: Prawie wszystko zostało
Więcej o: