Polska pomoże Słowacji w uniezależnieniu się od rosyjskiego gazu. Morawiecki: Na tym polega prawdziwa solidarność

Polska pomoże Słowacji w uniezależnieniu się od rosyjskiego gazu. Współpraca energetyczna była jednym z tematów polsko-słowackich konsultacji międzyrządowych w Drużbakach Wyżnych na Spiszu.
Zobacz wideo Grozi nam recesja techniczna i stagflacja? Kotecki: Przyjdzie silne spowolnienie gospodarcze

Po rozmowach premier Mateusz Morawiecki podkreślał, że Rosja używa instrumentów ekonomicznych i surowcowych, by zdestabilizować Europę. Szef polskiego rządu pochwalił postawę Słowacji, która - jak mówił - mimo dużego uzależnienia energetycznego od Rosji, chce to zmienić.

Polska pomoże Słowacji w uniezależnieniu się od rosyjskiego gazu. "Prawdziwa solidarność"

"Rozmawialiśmy bardzo konkretnie o tym, jak wraz z otwarciem interkonektora gazowego między Polską a Słowacją, pomóc Słowacji uniezależnić się także od rosyjskiego gazu. Na tym polega prawdziwa solidarność. Zrobimy to. Obiecałem panu premierowi tego typu wsparcie" - zapewnił Mateusz Morawiecki.

Premier Słowacji Eduard Heger zaznaczył, że w kontekście energetyki Polska jest kluczowym partnerem jego kraju. "Potrzebujemy mieć pewność, by kraje, które nas otaczają, były stabilnymi partnerami, jeśli chodzi o dostawy gazu"- mówił szef słowackiego rządu. W jego ocenie, w kontekście współpracy energetycznej Polska jest przyjacielem Słowacji.

"Obecnie kończy się budowa połączenia gazowego między Polską i Słowacją. W tym roku to połączenie powinno być już uruchomione, oczekujemy, że już w lipcu dojdzie do uruchomienia testowego. Będę szczęśliwy, jeśli wspólnie z panem premierem będziemy mogli w tym uczestniczyć" - dodał Eduard Heger.

W tym roku kończy się kontrakt jamalski. Jeszcze przed rosyjską agresją na Ukrainę, Polska zdecydowała o nieprzedłużeniu tej umowy.

Interkonektor pomiędzy Polską i Słowacją - główny gazowy szlak na południe

Budowa gazowego interkonektora (gazowego połączenia) ze Słowacją ruszyła w Polsce oficjalnie 6 września 2019 roku. Interkonektor to wspólna inwestycja Gaz-Systemu i słowackiego Eustreamu ma stać się głównym gazowym szlakiem z Polski na południe. Interkonektor Polska-Słowacja będzie miał łączną długość ok. 165 kilometrów. Będzie nim można przesłać do 4,7 miliarda metrów sześciennych gazu rocznie w stronę Słowacji lub do 5,7 miliarda metrów sześciennych w stronę Polski.

Słowacy rozpoczęli budowę rok przed Polakami. Mieli jednak do ułożenia więcej, bo aż ok. 106 km rury z węzła w Velkich Kapuszanach do granicy. Polski odcinek gazociągu jest dwa razy krótszy. Trasa od podkarpackiego węzła Strachocina do granicy ma około 59 km.

Więcej o: