Rodzinny Kapitał Opiekuńczy również dla uchodźców z Ukrainy. Mogą wystąpić o dodatkowe 12 tys. zł

Rodzinny Kapitał Opiekuńczy, który umożliwia otrzymanie nawet 12 tys. zł na drugie i kolejne dziecko, jest dostępny dla części uchodźców. Kto może składać wniosek? Wyjaśnia to Gertruda Uścińska, prezeska ZUS.

Uchodźcy z Ukrainy mogą składać wnioski o Rodzinny Kapitał Opiekuńczy na drugie i kolejne dziecko w rodzinie w wieku od 12. do 35. miesiąca życia - poinfmorowała Gertruda Uścińska, prezeska Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

Odpowiedni formularz w języku ukraińskim jest już dostępny na Platformie Usług Elektronicznych ZUS.

Zobacz wideo W jaki sposób sytuacja w Ukrainie wpłynie na nasze dzieci?

Czy wszyscy Ukraińcy mogą wystąpić o Kapitał? ZUS wyjaśnia

Prezeska Zakładu profesor Gertruda Uścińska wyjaśnia w rozmowie z Informacyjną Agencją Radiową, że ZUS będzie przyznawał i wypłacał dodatkowe wsparcie obywatelom Ukrainy, którzy przybyli do Polski po 23 lutego 2022 roku w związku z działaniami wojennymi.

Rodzice mogą otrzymać do 12 tysięcy złotych na drugie i kolejne dziecko w rodzinie w wieku od 12. do 35. miesiąca życia. Rodzic dziecka może zdecydować czy chce otrzymywać RKO w wysokości 500 złotych przez 24 miesiące, czy w wysokości 1 000 złotych przez 12 miesięcy.

O rodzinny kapitał opiekuńczy można ubiegać się od pierwszego dnia miesiąca, w którym dziecko kończy 9. miesiąc, do końca miesiąca, w którym dziecko kończy 12. miesiąc. Jeśli wniosek zostanie złożony po miesiącu, w którym dziecko ukończy 12. miesiąc życia, kapitał zostanie pomniejszony o 500 złotych za każdy miniony miesiąc od ukończenia przez dziecko 12. miesiąca.

Najnowsze informacje z Ukrainy po ukraińsku w naszym serwisie ukrayina.pl

Rodzinny Kapitał Opiekuńczy. Wprowadził go Polski Ład

RKO to nowe świadczenie dla rodziców dzieci w wieku od ukończenia 12. do 35. miesiąca życia wprowadzone wraz z Polskim Ładem. Pozwala uzyskać w sumie 12 tys. zł na drugie i każde kolejne dziecko.

Jak argumentował rząd wprowadzając świadczenie rodzinny kapitał opiekuńczy to dodatkowy instrument wsparcia "ułatwiający łączenie rodzicielstwa z pracą zawodową". Ma też być, zdaniem rządu, kolejnym czynnikiem prowadzącym do redukcji ubóstwa rodzin z dziećmi. To inwestycja w rodzinę i wzmocnienie społecznego kapitału ludzkiego.

Więcej o: