500 plus. Do kiedy złożyć wniosek? Jak to zrobić? Spóźnialscy stracą pieniądze

Aby zachować ciągłość świadczenia 500 plus, koniecznie należy złożyć wniosek w odpowiednim terminie. Czas powoli się kończy. Do kiedy można składać wnioski? Jak to zrobić? Odpowiadamy.

Od początku lutego możliwe jest składanie wniosków o świadczenie Rodzina 500 plus na okres świadczeniowy od 1 czerwca 2022 r. do 31 maja 2023 r. Termin powoli się kończy. Osoby, którym nie uda się złożyć wniosku w odpowiednim terminie, stracą ciągłość świadczenia. 

Zobacz wideo 500 plus a dzietność. Czy program spełnia swoje zadanie?

Rodzina 500 plus. Do kiedy złożyć wniosek? Jak to zrobić? 

O świadczenie 500 plus wnioskować można do końca kwietnia. Jeśli zdążymy zrobić to w tym terminie, pieniądze na konto otrzymamy do 30 czerwca 2022 roku. Jak złożyć wniosek? Możliwe są trzy sposoby: 

  • przez portal Emp@tia na stronie empatia.mpips.gov.pl;
  • za pośrednictwem Platformy Usług Elektronicznych ZUS (PUE ZUS);
  • przy pomocy bankowości elektronicznej.

Kielce, 11 kwietnia 2022 roku. Punkt pomocy uchodźcom z Ukrainy, przy ul. Paderewskiego 49/51 . Rodzinny Kapitał Opiekuńczy również dla Ukraińców. Dodatkowe 12 tys. zł

Wnioski o 500 plus można złożyć wyłącznie drogą elektroniczną. Pieniądze trafią na wskazane przez wnioskodawcę konto bankowe - nie ma możliwości wypłat pieniędzy w gotówce. Każda osoba, która będzie miała problem ze złożeniem wniosku, może zgłosić się po pomoc do ZUS. Informacja o przyznaniu świadczenia znajdzie się w skrzynce odbiorczej na profilu PUE ZUS, również, gdy wniosek został złożony przez bankowość elektroniczną lub portal Emp@atia. 

Więcej informacji na temat świadczeń znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl

500 plus. Co jeśli wniosek zostanie złożony po 30 kwietnia? 

"Osoby, które złożą wniosek do 30 kwietnia br., otrzymają pierwszą wypłatę świadczenia do 30 czerwca 2022 r. W przypadku wniosków złożonych po tym terminie, ustalenie prawa do wypłaty świadczenia 500 + nastąpi w maksymalnym czasie do 3 miesięcy" - czytamy na gov.pl

Rodzinny Kapitał Opiekuńczy (zdjęcie ilustracyjne) Dodatkowe 500 plus. Wnioski z błędami. ZUS czeka na poprawki

Jeśli wniosek złożymy więc w maju, wypłata świadczenia z wyrównaniem za czerwiec nastąpi do 31 lipca. Analogicznie, złożenie wniosku do końca czerwca skutkuje wypłatą z wyrównaniem za czerwiec i lipiec do 31 sierpnia. Jeśli natomiast wniosek złożymy po 30 czerwca, świadczenie przysługiwać będzie od miesiąca, w którym złożony został wniosek. 

Pomóż Ukrainie, przyłącz się do zbiórki. Pieniądze wpłacisz na stronie pcpm.org.pl/ukraina

Więcej o: