Amsterdam Trade Bank ogłosił upadłość. Jednym z głównych udziałowców jest rosyjski oligarcha

Amsterdam Trade Bank, filia rosyjskiego Alfa Banku, ogłosił upadłość - poinformował holenderski bank centralny. Bank miał około 23 tys. klientów. Jednym z jego głównych udziałowców jest oligarcha Michaił Fridman.

Agencja Reutera, powołując się na oświadczenie banku centralnego Holandii, poinformowała, że deponenci będą objęci ochroną do 100 tys. euro. Amsterdam Trade Bank (ATB) miał ok. 23 tys. klientów, którzy mieli w nim ok. 400 mln euro oszczędności. Większość to Holendrzy, ok. 6 tys. stanowią obywatele Niemiec.

Zobacz wideo Nie setki, a tysiące Sasinów na elektrownię jądrową w Polsce. Czy musimy bać się atomu?

Jednym z głównych udziałowców instytucji jest rosyjsko-izraelski oligarcha Michaił Fridman, który sprzeciwia się sankcjom nałożonym na Rosję. 

Amsterdam Trade Bank ogłosił upadłość

Jak zauważają media, sam Alfa Bank, należący do Fridmana, nie został objęty europejskimi sankcjami. Restrykcje na bank nałożyły za to USA. Sankcjami nie objęto także ATB, ale ten stracił wielu klientów w związku z rosyjską agresją na Ukrainę. W czwartek, jak opisywała gazeta "Het Financieele Dagblad", klienci wpadli w panikę w związku z brakiem możliwości wypłaty pieniędzy. 

W oświadczeniu ATB za swoją sytuację obwinia sankcje, które miały spowodować "trudności operacyjne" dotyczące współpracy z kontrahentami.

Z raportu rocznego z 2020 roku wynikało, że ATB posiada aktywa o wartości 1,2 mld euro i 174 mln kapitału własnego. 

W marcu Rosjanie wypłacili z kont dewizy o wartości prawie 10 mld dolarów

Jak informowaliśmy w tym tygodniu, z kont walutowych Rosjan wypłynęły środki o wartości 9,8 miliardów dolarów. "Działania podjęte przez Bank Rosji na przełomie lutego i marca pozwoliły powstrzymać masowy odpływ środków obywateli z systemu bankowego" - napisano w komunikacie prasowym Centralnego Banku Rosji (CBR). Jednak i tak ten odpływ był widoczny, szczególnie w przypadku kont walutowych. Depozyty gospodarstw domowych zmniejszyły się w lutym o 1,2 biliona rubli - równowartość około 14,7 miliarda dolarów.

W marcu nadal środki wycofywano, ale już w mniejszym zakresie - z depozytów w bankach odpłynęło 236 miliardów rubli. Bank Rosji w swoim miesięcznym raporcie zauważa, że marcowe dane wskazują na stabilizację po bardzo dużym odpływie w lutym. Takiej stabilizacji nie było w przypadku kont walutowych, z których w marcu wycofano równowartość 9,8 mld dolarów, choć, jak zauważa CBR, w drugiej części miesiąca ten trend znacząco spowolnił, między innymi z powodu wprowadzonych restrykcji dotyczących wypłaty walut (9 marca w życie wszedł zakaz zakupu gotówki w bankach dla osób fizycznych, a dzień później dla firm). 

Więcej o: