Konflikt w PAŻP trwa. 60 tys. minut opóźnień przez trzy dni. W niedzielę kolejne rozmowy

Konflikt w Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej wciąż trwa - porozumienia z kontrolerami brak. Skala opóźnień w ruchu lotniczym jest ogromna. Ich suma w ciągu trzech dni wynosi ponad 60 tys. minut. Na niedzielę zaplanowana została kolejna tura rozmów.

Związek Zawodowy Kontrolerów Ruchu Lotniczego i Polska Agencja Żeglugi Powietrznej we wspólnym komunikacie poinformowały, że nie osiągnęły jeszcze porozumienia. Obie strony przedstawiły propozycje zmian w aneksie do regulaminu wynagrodzeń, które są poddawane analizie. "Kolejne spotkanie odbędzie się dnia 24.04.2022 r. (tj. niedziela) o godz. 10.30" - czytamy w komunikacie.

Zobacz wideo Zełenski: Dajcie nam chociaż samoloty, żebyśmy mogli się bronić

Ogromne opóźnienia w ruchu lotniczym. Konflikt w PAŻP trwa

Z powodu konfliktu w Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej opóźnienia lotów od środy 20 kwietnia do piątku 22 kwietnia, wywołane brakiem kontrolerów, są ogromne. Redakcji tvn24.pl udało się dotrzeć do dokumentów, które ukazują ich skalę. W środę suma opóźnień w ruchu lotniczym wynosiła 13 050 minut, w czwartek - 24 115 minut, a w piątek 23 272 minuty. W sumie daje to opóźnienie ponad 60 tysięcy minut.

Urząd Lotnictwa Cywilnego: Od 1 maja loty bez gwałtownych zakłóceń

Konflikt w PAŻP dotyczy m.in. zarobków. Kontrolerzy usłyszeli, że ze względu na pandemię mają zarabiać o 30-50 proc. mniej. Tymczasem kontrolerzy są wynagradzani za utrzymanie siatki połączeń w Unii Europejskiej i to Unia Europejska przekazuje na ten cel pieniądze, a także obsługiwane linie lotnicze - wyjaśniało źródło Next.gazeta.pl

Manewry wojskowe w pobliżu granicy białorusko-ukraińskiej Rosja i Białoruś przygotowują się do ćwiczeń. Są zdjęcia satelitarne

W mediach pojawiają się informacje, że kontrolerzy zarabiają nawet 40 tys. zł miesięcznie. Nasz informator wskazuje jednak, że do takiego poziomu dochodzić trzeba nawet przez dwie dekady. - Zarobki w zawodzie obrosły w mit. Nie jest prawdą, że kontrolerzy zarabiają po 35 tys. zł brutto - wyjaśniał. - Taka pensja dla ludzi to zwieńczenie ich kariery - dodał. Więcej o pensjach kontrolerów ruchu lotniczego znajdziesz w materiale: 

Informator wskazał też, że w konflikcie w PAŻP nie chodzi wyłącznie o pieniądze, ale o dyżury prowadzone w pojedynkę. - Jeden człowiek ma obsługiwać ruch lotniczy? Zdarzają się przecież różne sytuacje życiowe. Jeśli kontroler zasłabnie, to lądujący samolot nie ma kontaktu z wieżą - wyjaśniał rozmówca Gazeta.pl.

Ile zarabiają kontrolerzy ruchu lotniczego? Ile zarabiają kontrolerzy ruchu lotniczego? "Zarobki obrosły w mit"

Przeczytaj więcej podobnych informacji na stronie głównej Gazeta.pl.

Urząd Lotnictwa Cywilnego, który nadzoruje kwestię bezpieczeństwa lotów, zapewnia, że ewentualne braki kadrowe nie wpłyną znacząco na sytuację pasażerów. "Wspólnie z Eurocontrol ustalono, że pomimo zmniejszonej obsady kontrolerów ruchu lotniczego od 1 maja br. loty z polskich lotnisk regionalnych oraz loty nad Polską powinny odbywać się bez gwałtownych zakłóceń. Większe nieregularności lotów spodziewane są na lotniskach w Warszawie i Modlinie" - czytamy w oświadczeniu przesłanym do redakcji Next.gazeta.pl.

Więcej o: