14. emerytura będzie wyższa? Nieoficjalnie: rząd chce ją zwolnić z podatku i podwyższyć próg

14. emerytura zostanie przyznana w tym roku po raz kolejny. Jak dowiedział się "Fakt", rząd szykuje jednak zmiany. Te będą korzystne dla emerytów, dzięki czemu czternastka dla częsci osób będzie wyższa niż w ubiegłych latach.

W 2019 roku Jarosław Kaczyński mówił, że 14. emerytura będzie świadczeniem przyznawanym co roku. Po zeszłorocznej wypłacie rząd przyjął jednak narrację, że czternastka miała być jednorazowa. W budżecie na bieżący rok czternastki więc nie uwzględniono. Ostatecznie jednak rząd poinformował, że dodatkowa emerytura w 2022 roku trafi do seniorów. 

Zobacz wideo Co oznaczają zmiany w PIT-0 dla seniora? Ekspert wyjaśnia

14. emerytura będzie wyższa?

Jak dowiedział się "Fakt", rząd szykuje zmiany w 14. emeryturze. Wysokość świadczenia wciąż będzie równa minimalnej emeryturze, czyli 1338,44 zł brutto. Zasady wypłaty będą jednak inne. Wiąże się to z wysoką inflacją i chęcią zasilenia w większym stopniu budżetu seniorów. Ponadto w związku z "Polskim Ładem" wyliczenia 14. emerytury byłby bardzo skomplikowane. Emeryci, którzy otrzymują świadczenia poniżej 2,5 tys. zł brutto są zwolnieni z podatku, ze względu na kwotę wolną od podatku równą 30 tys. zł. Otrzymywaliby więc emeryturę w innej wysokości niż osoby, które ten próg przekroczyły. 

Więcej informacji z kraju na stronie głównej Gazeta.pl 

Przede wszystkim rząd rozważa więc zwolnienie czternastek z podatku - poinformował anonimowo członek rządu. Wciąż jednak trzeba będzie opłacić 9 proc. składki zdrowotnej od 14. emerytury. Z 1338,44 zł brutto zostałoby więc 1217,98 zł na rękę. Ale to nie koniec projektowanych zmian. 

Czternastka i zasada złotówka za złotówkę

Dotychczas pełne świadczenie należało się osobom, które otrzymywały do 2,9 tys. zł emerytury brutto. Powyżej tej kwoty obowiązywała zasada złotówka za złotówkę. W praktyce oznacza to, że jeśli ktoś otrzymywał do tej pory emeryturę w wysokości 3 tys. zł brutto, to wysokość przyznanej mu 14. emerytury będzie niższa o 100 zł. 

"Fakt" donosi jednak, że ten próg ma zostać zwiększony o 100 zł. Pełna kwota czternastki trafiałaby więc do osób, które otrzymują do 3 tys. zł emerytury brutto. Dopiero powyżej tej kwoty miałaby obowiązywać zasada złotówka za złotówkę.  

Więcej o: