Wyciekł mail z resortu Jacka Sasina do spółek Skarbu Państwa: Chcecie odbudowywać Ukrainę po wojnie?

Ministerstwo Aktywów Państwowych rozesłało do spółek Skarbu Państwa mail z zapytaniem: "czy zechcą wziąć udział w odbudowie Ukrainy po zakończeniu wojny" - do takich informacji dotarła "Rzeczpospolita". - Ukraina będzie potrzebować mocnego wsparcia. Dlatego wicepremier Jacek Sasin zlecił, by przygotować się do tego już teraz - tłumaczył Karol Manys, rzecznik prasowy MAP.

120 mld dolarów - na tyle w marcu szacował straty w infrastrukturze, którą będzie trzeba odbudować po wojnie, wiceminister gospodarki Ukrainy Denys Kudin. W zeszłym tygodniu minister infrastruktury Ukrainy Ołeksandr Kubakow przedstawił dane, z których wynika, że w wyniku rosyjskiej inwazji zniszczonych lub uszkodzonych zostało do 30 procent ukraińskiej infrastruktury. Mowa o zniszczonych lub uszkodzonych ponad 300 mostach na drogach krajowych, dziesiątkach mostów kolejowych. Ponadto około osiem tysięcy kilometrów dróg wymaga naprawy lub odbudowy. Każdego kolejnego dnia zniszczeń jest coraz więcej.  

Zobacz wideo Mariupol - miasto w ruinach

Wojna w Ukrainie. Zniszczone drogi, szkoły i szpitale 

W ramach wsparcia dla Ukrainy przewiduje się utworzenie czegoś na wzór amerykańskiego Planu Marshalla. Apelował o to w marcu m.in. premier Wlk. Brytanii Boris Johnson po spotkaniu z liderami Grupy Wyszehradzkiej w Londynie. Premier Polski Mateusz Morawiecki proponował nawet uruchomienie pakietu inwestycyjnego w wysokości 100 mld euro dla Ukrainy. Nawet jeśli te pieniądze się znajdą, do odbudowy kraju po wojnie potrzebni będą wykonawcy.  

- W tej chwili wszyscy koncentrują się oczywiście na wsparciu Ukrainy w obronie przed rosyjską napaścią, ale zdajemy sobie też sprawę z ogromu wyzwań, jakie pojawią się, gdy przyjdzie czas odbudowy. Ukraina również będzie potrzebować mocnego wsparcia - powiedział w rozmowie z "Rz" Karol Manys, rzecznik prasowy Ministerstwa Aktywów Państwowych.

Pomóż Ukrainie, przyłącz się do zbiórki. Pieniądze wpłacisz na stronie pcpm.org.pl/ukraina

Wojna w Ukrainie. Polska może odbudować Ukrainę po wojnie

"Rzeczpospolita" dotarła do maila, który został przesłany przez resort Jacka Sasina do wszystkich spółek Skarbu Państwa. W treści pytano m.in. o: wcześniejsze związki z Ukrainą, przedwojenne plany inwestycji w tym kraju, współpracę z ukraińskimi firmami oraz sprawdzano, czy poszczególne spółki rozważają udział w odbudowie Ukrainy ze zniszczeń wojennych. A jeśli tak, to jakie działania mogą podjąć. Odpowiedzi na te pytania spółki powinny przesłać do poniedziałku. Szczegółowe rozmowy będą jednak prowadzone dopiero po zakończeniu wojny.

- Wiele naszych spółek prowadziło przecież interesy w Ukrainie przed wojną. Otrzymujemy też wiele sygnałów o potrzebie i gotowości do działań, które po ustaniu konfliktu doprowadzą do jak najszybszego przywrócenia mocy operacyjnych gospodarki w Ukrainie. W wielu wypadkach wprost wyrażane jest zainteresowanie współpracą ze spółkami Skarbu Państwa, które traktowane są jako najwiarygodniejsi partnerzy takich działań - tłumaczy Manys "Rzeczpospolitej".  

Więcej informacji z Polski i ze świata przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Według ustaleń "Rz" informacje są gromadzone w ramach rządowego programu Synergia, który ma zapewnić szybką odbudowę ukraińskiej gospodarki. Szacuje się, że tegoroczny spadek PKB Ukrainy sięgnie 40–50 proc.  

Więcej o: