Ruch lotniczy ograniczony w maju. Nie ma porozumienia z kontrolerami, ale jest rozporządzenie

Konflikt kontrolerów z Polską Agencją Żeglugi Powietrznej wciąż trwa. Z końcem kwietnia, jeśli nie uda się osiągnąć porozumienia, z pracy ma odejść kolejnych 136 kontrolerów. Rząd wydał więc rozporządzenie w sprawie ruchu lotniczego w maju.

We wtorek o godzinie 10.00 w Warszawie rozpocznie się kolejna tura rozmów kontrolerów ruchu lotniczego z dyrekcją Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej. Sprawą sporną jest m.in. wysokość wynagrodzeń kontrolerów, a także kwestia bezpieczeństwa. Rozmowy, które były prowadzone w piątek, niedzielę i poniedziałek nie przyniosły przełomu.

Zobacz wideo Z wizytą w wieży kontroli lotów

W maju ruch lotniczy będzie ograniczony

W poniedziałek wieczorem zostało opublikowane rozporządzenie, które reguluje funkcjonowanie ruchu lotniczego na wypadek niepowodzenia negocjacji. Największe zmiany dotyczyłyby dwóch mazowieckich portów lotniczych - w Warszawie i w Modlinie.

Więcej informacji z kraju na stronie głównej Gazeta.pl 

Od pierwszego maja stołeczne lotnisko Chopina będzie mogło działać jedynie w godzinach 9.30 - 17.00. Liczba połączeń zostanie zredukowana, a w siatce zostanie zawieszonych około 300 operacji lotniczych w ciągu doby. W rozporządzeniu określono kolejność wykonywanych lotów. Na czele znalazły się rejsy do Londynu, Frankfurtu, Nowego Jorku, Chicago, Paryża, Brukseli, Stambułu, Amsterdamu Toronto, Dubaju i kilkunastu innych miast na świecie w Polsce. Rozporządzenie wejdzie w życie pierwszego maja.

Rozporządzenie ma wejść w życie 1 maja - jeśli rozmowy z kontrolerami zakończą się fiaskiem - i będzie obowiązywało do końca miesiąca.

Wczoraj podczas posiedzenia stałej podkomisji do praw transportu lotniczego, prezes Urzędu Lotnictwa Cywilnego powiedział, że jeśli nie będzie porozumienia między kontrolerami a PAŻP, konieczne także będzie przekierowanie wielu samolotów, które korzystają z polskiej przestrzeni powietrznej w ramach tranzytu.

Pomóż Ukrainie, przyłącz się do zbiórki. Pieniądze wpłacisz na stronie pcpm.org.pl/ukraina

Więcej o: