Prezenty na pierwszą komunię a podatek od darowizny. Kiedy trzeba go zapłacić?

Przyjmując drogie prezenty z okazji pierwszej komunii, warto pamiętać, że może być konieczne zapłacenie podatku od darowizny. Kogo ten podatek dotyczy? Jak go uniknąć? Podpowiadamy.

Zbliża się maj, a więc czas, gdy w kościołach odbywają się pierwsze komunie święte. Rodzice chrzestni co roku prześcigają się w pomysłach na prezenty dla chrześniaków, kupując im drogie laptopy i telefony, konsole do gier, aparaty fotograficzne czy quady, lub wręczając koperty wypełnione pieniędzmi.

Pierwsza komunia. Rodzina obraziła się, bo chrzestna dała dziecku "ubogi" prezent

Nie każdy jednak może sobie na to pozwolić. Czytelniczka serwisu edziecko.pl podzieliła się swoim przykrym doświadczeniem sprzed dwóch lat. Jak opisała, rodzina zerwała z nią kontakt po tym, jak na pierwszą komunię podarowała chrześnicy złoty łańcuszek i 200 zł. "Bo tylko na tyle było mnie stać" - podkreśliła.

Prezenty na komunięDała chrześnicy na komunię złoty łańcuszek i 200zł. Reakcja rodziny ją zszokowała

Wielu komentujących artykuł nie kryło oburzenia zachowaniem rodziny. Zwracali uwagę, że dla wierzącego dziecka w dniu pierwszej komunii "najważniejszy powinien być sakrament" i "kontakt z Bogiem", a nie piętrzące się upominki.

Więcej podobnych informacji znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl

Prezenty na pierwszą komunię a podatek od darowizny. Kogo obowiązuje?

Nikt oczywiście nie zabrania kupowania i przyjmowania drogich prezentów, ale zanim się na to zdecydujemy, powinniśmy wziąć pod uwagę podatek. W świetle obowiązującego w Polsce prawa każdy prezent - komunijny, ślubny czy urodzinowy, w tym gotówka - jest darowizną. Zatem wspomniany wcześniej podatek od prezentów komunijnych jest traktowany jak podatek od darowizny. Ten waha się od 3 do nawet 20 proc.

Karta Dużej Rodziny (zdjęcie ilustracyjne)Karta Dużej Rodziny. Komu przysługuje? Jakie korzyści daje?

Wysokość podatku od prezentu komunijnego zależy od dwóch czynników: wartości prezentu i przynależności darczyńcy i obdarowanego do poszczególnych grup podatkowych. Precyzuje to art. 14 ust. 3. Ustawy o podatku od spadków i darowizn, który wyróżnia następujące grupy podatkowe:

  • grupa I - należą do niej małżonkowie, zstępni (dzieci, wnuki, prawnuki), wstępni (rodzice, dziadkowie, pradziadkowie), rodzeństwo, zięć/synowa, pasierb, ojczym macocha i teściowie;
  • grupa II - należą do niej zstępni rodzeństwa (bratankowie, siostrzeńcy, ich dzieci i wnuki), rodzeństwo rodziców, zstępni i małżonkowie pasierbów, małżonkowie rodzeństwa i rodzeństwo małżonków, małżonkowie rodzeństwa małżonków, małżonkowie innych zstępnych;
  • grupa III - należą do niej pozostałe osoby.

Wyszczególnione grupy podatkowe będą musiały zapłacić podatek od prezentów lub jakiejkolwiek przyjętej darowizny po przekroczeniu konkretnej wartości. Warto pamiętać, że dotyczy to wartości wszystkich prezentów otrzymanych od jednej osoby na przestrzeni ostatnich 5 lat:

  • w przypadku I grupy podatkowej limit wynosi 9637 zł,
  • w przypadku II grupy podatkowej limit wynosi 7276 zł,
  • w przypadku III grupy podatkowej limit wynosi 4902 zł.

Przekraczając limit, osoba obdarowana (w tym wypadku rodzic osoby obdarowanej) ma obowiązek zgłosić fakt przyjęcia darowizny do Urzędu Skarbowego. Trzeba złożyć odpowiedni formularz w ciągu miesiąca od otrzymania prezentu przekraczającego limit, po czym fiskus wyliczy kwotę podatku.

Zobacz wideo 100 lat sukienek na komunię. Polskie gusta od 1915 roku

Podatek od prezentów komunijnych. Jak uniknąć?

Podatku od prezentów nie trzeba płacić, jeśli nie zostanie przekroczony limit, ale jest jeszcze jeden sposób. Warto wiedzieć, że I grupę podatkową można rozbić na tzw. grupę 0. Zaliczają się do nich: małżonek, rodzeństwo, zstępni, wstępni, pasierb, ojczym i macocha. Dla grupy 0 limit wynosi 9637 zł.

WIBORRaty kredytów ostro w górę. Niektórzy płacą dwa razy więcej

Przyjmując prezent od członka rodziny z tzw. grupy 0, przysługuje zwolnienie z podatku od darowizny, nawet jeśli limit zostanie przekroczony. Jest jednak pewien warunek - należy w ciągu 6 miesięcy zgłosić ten fakt do Urzędu Skarbowego. Składając odpowiedni dokument, unikniemy płacenia podatku od prezentów. Niedopełnienie tych formalności w terminie poskutkuje koniecznością zapłaty podatku.

***
Pomóż Ukrainie, przyłącz się do zbiórki. Pieniądze wpłacisz na stronie pcpm.org.pl/ukraina >>>

Więcej o: