Skarbówka domaga się podwyżek i strajkuje. Nie będzie obsługiwać klientów w samo południe

Pracownicy skarbówki domagają się podwyżek w związku z inflacją. Krajowa Administracja Skarbowa rozpoczęła we wtorek tygodniowy strajk. Codziennie, zaczynając o godz. 12., przez kwadrans nie będą obsługiwać klientów.

Związek zawodowy Związkowa Alternatywa domaga się podwyżek dla pracowników skarbówki w związku z rosnącą inflacją oraz obciążeniami związanymi m.in. z Polskim Ładem. Pracownicy chcą 20-procentowej podwyżki pensji z wyrównaniem od 1 stycznia tego roku oraz realizacji zaległej uchwały modernizacyjnej.

Zobacz wideo Morawiecki znowu krytykuje Tuska na swojej konferencji. "Czy Platforma i Tusk starali się ulżyć kredytobiorcom?"

Strajk w skarbówce. Pracownicy chcą wyższych wynagrodzeń

Strajk w skarbówce zaplanowano na ostatni tydzień rozliczenia podatkowego. W urzędach można spodziewać się wzmożonego ruchu. Osoby, które zostawiły złożenie deklaracji na ostatni moment, mogą więc liczyć się z jeszcze większymi kolejkami. W ramach strajku pracownicy urzędów od wtorku 26 kwietnia do poniedziałku 2 maja codziennie od 12.00 do 12.15 nie będą obsługiwać klientów. 

Więcej informacji z kraju na stronie głównej Gazeta.pl

Marta Rutkowska, zastępczyni przewodniczącej związku powiedziała "Gazecie Pomorskiej", że jeśli protest polegający na krótkich przerwach w obsłudze podatników nie przyniesie skutku, jest planowana jego eskalacja.

Ministerstwo Finansów na temat podwyżek w KAS

Biuro prasowe Ministerstwa Finansów w odpowiedzi "Expressowi Bydgoskiemu" podkreśliło, że "kierownictwo Krajowej Administracji Skarbowej na bieżąco spotyka się i prowadzi dialog z kilkunastoma związkami zawodowymi".

"Ustalone zostały ramowe zasady podziału pieniędzy na wynagrodzenia w KAS, związane ze zwiększeniem planu finansowego o 4,4 procent oraz realizacją uchwały modernizacyjnej. Przyjęto także zasadę podwyższenia minimalnego wynagrodzenia w korpusie służby cywilnej do kwoty 3718,49 złotych brutto miesięcznie plus dodatek za wysługę lat. Ponadto przyjęto wzrost płacy dla każdego pracownika KAS o 375 złotych brutto plus dodatek za wysługę lat" - pisze gazeta, cytując odpowiedź ministerstwa.

"Ministerstwo Finansów informuje, że dla funkcjonariuszy służby celno-skarbowej ustalono, że nastąpi zmiana rozporządzenia o wysokości dodatków za stopień służbowy i w każdym nastąpi podwyżka uposażenia o 374 złotych brutto dla każdego zatrudnionego. [Podkreśla], że w ostatnich trzech latach, pracownik i funkcjonariusz KAS przeciętnie uzyskał wzrost wynagrodzenia o ponad 1000 złotych brutto. Średnia pensja w 2021 roku wyniosła tutaj 7778 złotych brutto miesięcznie z nagrodą roczną, a bez "trzynastki" 7252 złotych brutto" - czytamy w dzienniku.

Pomóż Ukrainie, przyłącz się do zbiórki. Pieniądze wpłacisz na stronie pcpm.org.pl/ukraina

Więcej o: