Opóźniony lot. Jakie prawa przysługują pasażerom? Kiedy można dostać zwrot pieniędzy za bilet?

Jakie prawa mają pasażerowie, których lot został opóźniony? Ile musi trwać opóźnienie, aby podróżni dostali jedzenie oraz napoje, a kiedy muszą mieć zagwarantowany nocleg? Przypominamy w poniższym tekście. Te informacje, zwłaszcza wobec kryzysu na warszawskim lotnisku, zw. ze strajkiem kontrolerów lotów, mogą być przydatne.

Nadal trwają rozmowy warszawskich kontrolerów lotów a Polską Agencją Żeglugi Powietrznej. W poniedziałek wieczorem zostało opublikowane rozporządzenie, które reguluje funkcjonowanie ruchu lotniczego od 1 maja na wypadek niepowodzenia negocjacji.

Największe zmiany dotyczyłyby dwóch mazowieckich portów lotniczych - w Warszawie i w Modlinie. Od pierwszego maja stołeczne lotnisko Chopina będzie mogło działać jedynie w godzinach 9.30 - 17.00. W tak trudnej sytuacji pasażerów mogą czekać także liczne opóźnienia, warto więc znać prawa, jakie wówczas przysługują pasażerom. 

Zobacz wideo Linie lotnicze wstrzymują loty nad Ukrainą. Co dalej?

Opóźnienie samolotu. Co nam przysługuje?

Jeśli samolot, którym masz lecieć, jest opóźniony ponad dwie godziny, przy krótkich lotach pasażerskich przysługują ci bezpłatne napoje oraz jedzenie. Przy średnich lotach (między 1500 a 3500 km) masz prawo do bezpłatnego pożywienia i picia po trzech godzinach opóźnienia, a po czterech godzinach przy pozostałych lotach. 

Jeśli na swoje połączenie czekasz przynajmniej dobę, przysługuje ci bezpłatny nocleg oraz transport z lotniska do hotelu, oraz z hotelu do lotniska. Dodatkowo przewoźnik powinien pozwolić ci wykonać bezpłatnie dwa połączenia z wybranymi osobami. Ponadto obsługa ma obowiązek przekazywać ci wszelkie informacje dotyczące twojego lotu. 

W przypadku, gdy twój lot jest opóźniony co najmniej pięć godzin, możesz odstąpić od umowy z przewoźnikiem i domagać się zwrotu kosztów za przelot oraz zorganizowania transportu do miejsca, z którego wyleciałeś/łaś

Przeczytaj więcej informacji z kraju na stronie głównej Gazeta.pl   

Urząd Lotnictwa Cywilnego opublikował listę utrzymanych połączeń lotniczych

Urząd Lotnictwa Cywilnego opublikował listę połączeń z Warszawy i Modlina, które zostaną utrzymane mimo zapowiadanych od początku maja ograniczeń ruchu lotniczego. Ograniczenia wejdą w życie w przypadku niepowodzenia negocjacji kontrolerów ruchu lotniczego z kierownictwem Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej. Jeśli nie zostanie podpisane porozumienie, ponad 100 warszawskich kontrolerów odejdzie z pracy. By utrzymać bezpieczeństwo, konieczna będzie redukcja połączeń.

Z opublikowanego obwieszczenia wynika, że większość połączeń, które nadal znajdą się w rozkładzie na mazowieckich lotniskach - w Modlinie i w Warszawie, będą obsługiwały Polskie Linie Lotnicze LOT. Przewoźnik obsłuży połączenia między innymi do Londynu, Nowego Jorku, Chicago, Brukseli, Toronto, Tel Awiwu, Kopenhagi, Budapesztu, Wilna, Pragi, Bukaresztu, Lizbony i Tibilisi. Pojedyncze rejsy będą obsługiwać także linie Lufthansa, KLM, Wizzair, Emirates, Austrian, Air France, Swiss i Ryaniar.

Rozporządzenie w sprawie ograniczenia ruchu lotniczego nad Polską zostało opublikowane w poniedziałek i  wejdzie w życie 1 maja. Jeśli dojdzie do porozumienia między kontrolerami ruchu lotniczego a PAŻP, stanie się ono bezprzedmiotowe. Kolejna tura rozmów rozpoczęła się we wtorek (26 kwietnia) o 10.30. 

Więcej o: