Banki zarobiły na podniesieniu stopy procentowej. "Wzrost zysków o ponad 97 proc."

Narodowy Bank Polski przedstawił dane, z których wynika, że na koniec lutego banki zyskały ponad 4,1 mld zł. W porównaniu z lutym poprzedniego roku jest to wzrost o ponad 97 proc. Zwyżka ma wynikać bezpośrednio z podwyższenia przez banki stopy procentowej.

W środę 6 kwietnia Rada Polityki Pieniężnej podniosła stopy procentowe o 100 punktów bazowych - z 3,5 do 4,5 proc. Tego nie spodziewali się eksperci, którzy prognozowali wzrost o 50 pb lub 75 pb. Wyższe stopy procentowe przekładają się na wyższe raty kredytów, ale również na zyski banków. W lutym były one na poziomie 4,124 mld zł. W tym samym miesiącu w 2021 roku wynosiły 2,089 mld zł.  

Zobacz wideo Jaka będzie przyszłość prezesa NBP?

Stopy procentowe przyniosły bankom korzyści 

Jak tłumaczy Polsat news, główną przyczyną tak spektakularnej zmiany jest wzrost wyniku odsetkowego. Obecny rok to wynik na poziomie 12,79 mld zł, a dwanaście miesięcy wcześniej było to 7,92 mld zł (wzrost o 61 proc.). Wzrosły również koszty odsetkowe i to o aż 160 proc. W zeszłym roku wynosiły one 744 mln zł, a w lutym 2022 było to 2 mld zł. Poprawiono również przychody z opłat i prowizji – z 3,28 mld zł do 3,82 mld zł.  

Należy przypomnieć, że podwyżki stóp procentowych zaczęły się już w ubiegłym roku i wpłynęły pozytywnie na wyniki banków. Jak podaje swiatrolnika.info, 2021 rok zakończono z zyskiem na poziomie 8,93 mld zł. W 2020 wynik ten był minusowy - wyniósł 337 mln zł straty. Przed pandemią wyniki były znacznie lepsze 2019 rok - 13,77 mld zł, a 2018 rok - 13,05 mld zł. 

Pomóż Ukrainie, przyłącz się do zbiórki. Pieniądze wpłacisz na stronie pcpm.org.pl/ukraina

Stopy procentowe. Morawiecki do banków komercyjnych: "niesprawiedliwy zysk"

Premier Mateusz Morawiecki uważa, że banki komercyjne wykorzystują sytuacje i nadmiernie korzystają z wyższych stóp. - Jest to nadmierny zysk, który pojawia się w waszych portfelach, niesprawiedliwy zysk - powiedział premier cytowany przez bankier.pl. 

Więcej informacji z Polski i ze świata przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Stopy procentowe. Wzrosną lokaty i depozyty?

Przewodniczący Rady Ministrów uważa, że wraz ze wzrostem oprocentowania obligacji powinny urosnąć również oprocentowania lokat i depozytów.

- Jestem przekonany, że te zerowe czy jednoprocentowe depozyty przejdą za chwilę do przeszłości i pojawią się realne, dobre stawki dla lokat bankowych, co najmniej 3-4 procentowe, które muszą podążać w ślad za rosnącą stopą referencyjną banku centralnego - mówił na XIV Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach Morawiecki, cytowany przez Polsat.  

Więcej o: