Anna Moskwa: Nie ma obaw o niedobory gazu. Jesteśmy po bezpiecznej stronie

- Ostatnie lata i nasze konsekwentne działania i polityka inwestycyjna w infrastrukturę doprowadziła do możliwości dywersyfikacyjnych, co pozwala nam się czuć po bezpiecznej stronie - powiedziała na konferencji prasowej Anna Moskwa, ministerka klimatu. Oprócz Polski od rosyjskiego gazu odcięta została również Litwa.

Gazprom zapowiedział we wtorek, że od jutra całkowite wstrzymuje dostawy gazu do Polski w ramach kontraktu jamalskiego - powód to brak płatności w rublach. Pismo w tej sprawie od rosyjskiej spółki otrzymało Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo. Więcej o kontrakcie jamalskim i gazociągu, którym przesyłany jest gaz do Polski i innych krajów Europy przeczytasz w poniższym artykule:

Na decyzję Rosjan zareagowali przedstawiciele polski ego rządu. - Od pierwszego dnia wojny komunikujemy, że jesteśmy gotowi na pełną niezależność od rosyjskich surowców - powiedziała na specjalnej konferencji ministerka klimatu. Anna Moskwa potwierdziła również, że PGNiG został wezwany do uregulowania płatności w rublach oraz przekazała, że polskie magazyny są zapełnione w około 80 proc., a gaz wciąż jest do nich zatłaczany.

Rosja odcina Polskę od gazu. "Jesteśmy po bezpiecznej stronie"

- Ostatnie lata, nasze konsekwentne działania i polityka inwestycyjna w infrastrukturę doprowadziły do możliwości dywersyfikacyjnych, co pozwala nam się czuć po bezpiecznej stronie - uspokajała Moskwa. 

Na konferencji ogłoszono również, że dostępność gazu w Polsce będzie taka, jak dotychczas. Anna Moskwa przypomniała, że dla całego pakietu odbiorców umowa taryfowa zostanie przedłużona do 2027 roku. Dotyczyć to będzie zarówno indywidualnych odbiorców, jak i spółdzielni mieszkaniowych, instytucji publicznych itd. 

Pomóż Ukrainie, przyłącz się do zbiórki. Pieniądze wpłacisz na stronie pcpm.org.pl/ukraina

- Nie ma obaw o niedobory gazu w naszych domach. Warto wskazać, że samo LNG zaopatruje rynek w sposób wystarczający. Dostawy LNG w Świnoujściu rosną – w 2015 r. była jedna, a w 2021 było ich już 35. Na dziś Gaz-System przewiduje ok. 50 dostaw - przekazała na konferencji Moskwa

Pełnomocnik rządu do spraw strategicznej infrastruktury energetycznej Piotr Naimski zapewnił, że Polska jest przygotowana na całkowite uniezależnienie się od dostaw rosyjskiego gazu w tym roku. Gaz-System może pozyskiwać gaz interkonektorem czeskim, a 1 maja uruchomiony zostanie interkonektor, który połączy się z gazoportem w Kłajpedzie. 1 października uruchomiony zostanie również Baltic Pipe - połączenie, które pozwoli przesyłać gaz z Norwegi

Więcej informacji z Polski i ze świata przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Moskwa: Nie ma potrzeby korzystać z magazynów 

Szefowa resortu Moskwa, tłumaczyła, że magazyny są stale uzupełnianie, ale na razie nic nie wskazuje, by była potrzeba korzystania z zapasów. Zaznaczyła, że rok temu o tej porze magazyny zapełnione były jedynie w 39 proc., a obecnie w niemal 80 proc.

- Nie widzimy żadnej potrzeby, żeby z tych magazynów korzystać, będziemy się starali nadal je uzupełniać do pełnego poziomu. Magazyny uruchamia się wtedy, kiedy nie ma dostaw. W tym miesiącu padnie rekord miesięczny dostaw gazowców - 50 dostaw. I te dostawy nadal płyną, kontrakty są zabezpieczone. Sam rynek LNG zabezpiecza nam rynek w wystarczającym stopniu - podkreślała Moskwa.

Więcej o: