Ile gazu Polska importuje z Rosji? W 2021 roku gazociąg jamalski pokrywał połowę zapotrzebowania

PGNiG do końca 2022 roku chciało całkowicie zrezygnować z rosyjskiego gazu, jednak decyzja o zakończeniu współpracy z Gazpromem przyszła - ze strony Rosji - wcześniej. Od 27 kwietnia rosyjski gaz nie będzie dostarczany Polsce przez gazociąg jamalski. Jakie są alternatywy dla Polski? Jakie inne państwa mogą pomóc zastąpić rosyjski surowiec?

Rosyjski gaz nie będzie płynął do Polski z kontraktu jamalskiego dokładnie od środy 27 kwietnia. Z informacji przekazanych przez Piotra Naimskiego wynika, że z podobnym problemem mierzy się także Litwa. Co dla Polski oznacza decyzja Rosji?

Zobacz wideo Ziobro przeciw PEP 2040. Ozdoba: Nie chcemy uzależnienia od rosyjskiego gazu

Ile gazu Polska importuje z Rosji? Co z gazem ziemnym z Norwegii

Wspomniany kontrakt między PGNiG i Gazpromem wygasał wraz z końcem 2022 roku. Jak dotąd umowa ta pokrywała połowę zapotrzebowania Polski na gaz ziemny. W ramach kontraktu nasz kraj sprowadzał nawet 10,2 mld m sześciennych gazu rocznie, tylko na potrzeby polskich odbiorców. 

W rozmowie z "Business Insiderem" dyrektor Wydziału Analiz Domu Maklerskiego BDM Krystian Brymora wyliczył, że w 2021 roku zużycie gazu ziemnego w Polsce sięgnęło 20 mld m sześciennych, z czego 9,7 mld sprowadzono z Rosji, a kolejne 5,5 mld przypłynęło do naszego kraju drogą morską (łącznie jest to więc 15,2 mld). 

Gazociąg JamalskiRosja wstrzymała dostawy gazu. Czym jest kontrakt jamalski?

Mimo tak dużych dostaw, Brymora stwierdził, że plan uniezależnienia się od dostaw z Rosji jest możliwy od 2023 roku. Warunkiem jednak było uruchomienie Baltic Pipe, które według szacunków, ma działać od 1 października 2022 roku. Za pośrednictwem tej trasy transportowany będzie gaz ziemny z Norwegii. - Liczymy i tak mamy potwierdzone, i nie ma przesłanek, że tego nie będzie, że 1,1 miliona metrów sześciennych gazu na godzinę od stycznia 2023 roku popłynie gazociągiem Baltic Pipe - powiedział 25 kwietnia prezes Gaz-Systemu Tomasz Stępień, cytowany przez TVN24

W rezygnacji z rosyjskiego gazu pomocne mają być także umowy ze Stanami Zjednoczonymi. - PGNiG podpisał już umowy z Amerykanami na dostawy od 2023 r. ponad 9 mld m sześc. gazu, który będziemy sprowadzać przez nasz terminal, jak i przez Litwę, co umożliwić ma nowy gazociąg (GIPL) planowany do oddania w połowie tego roku o przepustowości ponad 2 mld m sześc. (...) Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, to od 2023 r. gazowa niezależność od Rosjan stanie się możliwa - przekonuje w "BI" Brymora. Prezes PGNiG Paweł Majewski dodał, że w ramach kontraktów z USA i Katarem spółka może pozyskiwać 12 mld m sześciennych gazu rocznie. 

kuchenka gazowaAnna Moskwa reaguje na informacje o gazie z Rosji: Nie zabraknie gazu

Skąd pochodził gaz PGNiG według danych z 2021 roku?

  • do 10,2 mld m sześc. gazu rocznie z kontraktu jamalskiego
  • do 1,3 mld m sześc. gazu od czerwca 2016 roku do 2034 roku na podstawie kontraktu z katarskim Qatargas (wolumen wzrósł w umowie dodatkowej do ok. 2,9 mld m sześc. rocznie)
  • do 0,73 mld m sześc. gazu łącznie w latach 2019-2022, do 1,95 mln m sześc. rocznie w latach 2023-2042 na podstawie kontraktu z Cheniere (USA)
  • 7,4 mld m sześc. gazu rocznie (najwcześniej od 2022 r. do 2043 r.) Venture Global i Port Arthur (USA)
  • 5,4 mld m sześc. gazu rocznie z własnych złóż PGNiG - 3,7 mld w Polsce; 1,4 mld w Norwegii; 0,3 mld w Pakistanie. Do 2023 roku ma wynieść łącznie 6,8 mld m sześc.
Więcej o: