Majówka 2022. Odwołany lot przez kryzys w lotnictwie. Czy można dostać zwrot kosztów biletu?

Konflikt z kontrolerami ruchu lotniczego może doprowadzić do zawieszenia aż 300 połączeń z Warszawy. Plany na majówkę dla wielu Polaków stanęły pod wyraźnym znakiem zapytania. Rzeczniczka praw pasażerów Renata Piwowarska uspokaja, że jeśli "lot się nie odbędzie, przewoźnik powinien zwrócić pasażerowi pełen koszt biletu lotniczego."

Sprawą sporną między PAŻP a kontrolerami są m.in. wysokość wynagrodzeń, a także kwestia bezpieczeństwa. Jeśli nie uda znaleźć się kompromisu, polski rząd przygotował już rozporządzenie, które przewiduje, że od 1 maja stołeczne Lotnisko Chopina będzie mogło działać jedynie w godzinach 9.30 - 17.00. Liczba połączeń zostanie zredukowana, a w siatce zostanie zawieszonych około 300 operacji lotniczych w ciągu doby. Osoby, których loty zostaną w wyniku tego odwołane, będą mogły ubiegać się o zwrot kosztów za bilet. 

Odwołany lot. Czy można dostać zwrot biletu?

- Wszystkim klientom czekającym na lotnisku, linie lotnicze muszą zapewnić posiłki i napoje, a jeśli czas oczekiwania trwa powyżej doby - również hotel oraz przewóz do niego - tłumaczyła Piwowarska w rozmowie z Polską Agencją Prasową cytowana przez interia.pl.

Kobieta podkreślała, że przewoźnik  jest zobowiązany znaleźć alternatywne rozwiązanie, czyli np. przelot inną linią albo wylot z innego lotniska np. następnego dnia. Podróżny może jednak z niego zrezygnować i wtedy przysługuje mu pełen zwrot kosztów biletu. 

- W przypadku poniesionych przez pasażera strat w związku z odwołaniem lotu (np. opłacone wcześniej hotele), może on dochodzić swoich roszczeń w sądzie, w oparciu o przepisy ogólne prawa cywilnego -  uzupełnia Urząd Lotnictwa Cywilnego. 

Pomóż Ukrainie, przyłącz się do zbiórki. Pieniądze wpłacisz na stronie pcpm.org.pl/ukraina

Lotnisko Chopina. Odwołane i opóźnione loty  

Prawo wygląda inaczej, gdy następują okoliczności nadzwyczajne, których przewoźnik nie mógł przewidzieć i nie mógł im zapobiec. Jak tłumaczy portal interia.pl "w takich przypadkach decyzje o odszkodowaniu podejmowane są w zależności od konkretnej sytuacji pasażera." 

Konflikt w PAŻP. Kolejne rozmowy

Kolejna tura rozmów między związkowcami a przedstawicielami Agencji miała ruszyć w środę ok. godz. 13.00. Jeśli do porozumienia nie dojdzie, większość lotów z polskich lotnisk będzie musiała zostać odwołana. Problemy będą też z utrzymaniem ruchu tranzytowego - możliwe, że samoloty będą musiały omijać polską przestrzeń powietrzną. - Jeżeli dojdzie do porozumienia w Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej, to 1 maja i w każde kolejne dni ruch lotniczy nad Polską będzie niezaburzony - powiedział w środę minister infrastruktury Andrzej Adamczyk. 

Więcej informacji z Polski i ze świata przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Więcej o: