Koniec z promilami w bankach. Lokaty znów oprocentowane, choć nadal nisko

W ciągu miesiąca połowa banków poprawiła ofertę depozytową. Niema całkowicie zniknęły już lokaty ze stopą procentową liczoną w promilach - wylicza HRE Investments. Już dziś kilka banków zapowiada ponadto nowe, podwyższone oprocentowanie.

Już od sześciu miesięcy banki sukcesywnie poprawiają oferty lokat i rachunków oszczędnościowych. Jest to pokłosiem cyklu podwyżek stóp procentowych rozpoczętych w październiku 2021 roku. I choć banki działają tutaj z opóźnieniem, to co miesiąc poprawiają ofertę depozytową. Można jednak śmiało powiedzieć, że banki nie rozpieszczają swoich klientów - piszą Oskar Sękowski oraz Bartosz Turek z HRE Investments

Przez ostatnie miesiące podstawowa stopa procentowa wzrosła bowiem z 0,1 proc. do 4,5 proc., a oprocentowanie przeciętnego kredytu mieszkaniowego wzrosło z około 3 proc. do 8 proc. Na tym tle wzrost oprocentowanie przeciętnej rocznej lokaty z 0,2 proc. do około 2-3 proc. jest mało imponujący.

Więcej informacji z kraju na stronie głównej Gazeta.pl

Lepsze warunki można już znaleźć w przypadku najlepiej oprocentowanych lokat i rachunków bankowych. Te zbieramy co miesiąc w ramach naszego rankingu. Skupiamy się na takich propozycjach, w ramach których powierzamy pieniądze na maksymalnie 12 miesięcy. Kluczowe jest dla nas bezpieczeństwo, a więc lokata lub rachunek oszczędnościowy muszą podlegać pod gwarancję BFG (lub identycznej instytucji z innego kraju UE). I choć przyjmujemy oferty, w ramach których trzeba skorzystać z produktów dodatkowych (konta, karty, a nawet ubezpieczenia), to robimy to tylko wtedy, gdy można z nich zrezygnować lub uniknąć kosztów aktywnie korzystając z karty, lub konta.

Lokaty oprocentowane na 3 proc., ale są i 5-procentowe

Jeszcze miesiąc temu można było mówić o podwojeniu liczby ofert z oprocentowaniem równym lub wyższym niż 3 proc. Wtedy takich produktów było 11. Dziś ta lista zwiększyła się o 4 dodatkowe produkty. Nowością jest oferta jednego z mniejszych banków, w ramach której można zarobić już nie tylko 4 proc., ale 5 proc. w skali roku. By skorzystać z tej propozycji, trzeba być nowym klientem oraz zasilać konto osobiste. Oprocentowanie będzie naliczane przez 6 miesięcy dla maksymalnie 20 tys. złotych.

Wszystkie banki, które poprawiły swoje oferty, w ciągu miesiąca zwiększyły oprocentowanie depozytów o 0,5 pkt proc. Warto też zauważyć nową ofertę największego banku w Polsce. Wprowadzony produkt od razu zajął wysokie miejsce w naszym zestawieniu, bo pozwala zarobić 3,3 proc. w skali roku.

Możemy liczyć na więcej

Na tym nie koniec dobrych wiadomości z rynku lokat i rachunków oszczędnościowych. Trzy spośród badanych instytucji finansowych zapowiedziały, że w ciągu najbliższych kilku dni dokonają korekty swoich ofert. Korekta ta to podwyższenie dotychczasowego oprocentowania. Dodatkowo banki mają w planach wprowadzenie nowych produktów i promocji. Jesteśmy więc świadkami bardzo dynamicznych zmian oferty depozytowej.

Najlepsze lokaty i rachunki oszczędnościoweNajlepsze lokaty i rachunki oszczędnościowe fot. HRE Investments

Inflacja ciosem w oszczędności

Póki co, rosnące oprocentowanie depozytów w większości banków jest marnym pocieszeniem przy 11-proc. inflacji. Nasze oszczędności zjadane są przez przyspieszające wzrosty cen w sklepach, punktach usługowych czy na stacjach benzynowych. Jeśli chcemy sprawdzić, jak dużo przez to tracimy, trzeba obliczyć realny wynik z inwestycji w lokatę i uwzględnić oprocentowanie, podatek od naliczonych odsetek oraz wskaźnik inflacji.

Sytuacja, w której lokaty dają realne straty, nie jest nowością. Już od kilku lat mamy do czynienia z oprocentowaniem przegrywającym z inflacją. Przez ostatnie dwie dekady sytuacja nie była jednak aż tak zła jak dziś. Przykładowo posiadacze, którzy powierzyli swoje pieniądze bankom w drugiej połowie zeszłego roku, a oszczędności będą odbierać w okresie od lipca do września 2022 roku, prawdopodobnie będą musieli się pogodzić z ponad 10 proc. realną stratą. Chodzi tutaj o to, że tyle stracić mogą na wartości pieniądze wpłacone na roczną lokatę i to pomimo doliczania do nich skromnych odsetek.

Więcej o: