Zarobki kontrolerów lotów. Jakie są pensje w innych krajach? [WYLICZENIA]

Trwa konflikt między kontrolerami lotów a PAŻP, którego przedmiotem są wynagrodzenia i bezpieczeństwo ruchu lotniczego. W Polsce kontrolerzy zarabiają maksymalnie 45 tys. zł miesięcznie. Ile można zarobić na tym stanowisku w innych krajach?

Polscy kontrolerzy lotów od stycznia 2022 r. zarabiają maksymalnie 45 tys. zł miesięcznie. Wcześniej, przed wprowadzeniem nowych zasad wynagrodzeń, maksymalna pensja kontrolera ruchu mogła wynieść ok. 90 tys. zł na miesiąc. Jakie są zarobki na tym stanowisku w innych krajach?

Więcej podobnych informacji przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Zarobki kontrolerów lotów na świecie. Ile wynoszą?

W Czechach kontrolerzy ruchu lotniczego zarabiają średnio ok. 27 tys. zł brutto miesięcznie - czytamy na stronie Ministerstwa Pracy i Spraw Socjalnych Republiki Czeskiej. Najmniejsza miesięczna pensja to ok. 4,6 tys. zł, a najbardziej doświadczeni pracownicy mogą liczyć na zarobki sięgające nawet 42 tys. zł miesięcznie.

W Niemczech kontrolerzy lotów bezpośrednio po przeszkoleniu w zależności od lokalizacji mogą zarabiać od 7 tys. do prawie 10 tys. euro miesięcznie, czyli maksymalnie ok. 47 tys. zł - podaje "Augsburger Allgemeine". Natomiast najwyższe zarobki na tym stanowisku sięgają nawet 137 tys. euro miesięcznie - dodaje Merkur.de.

Z kolei średnie zarobki w Stanach Zjednoczonych na stanowisku kontrolera ruchu lotniczego to ponad 10 tys. dolarów miesięcznie, czyli ok. 48 tys. zł - wynika z danych rządowych. Wysokość pensji waha się od ok. 26 tys. zł do nawet 70 tys. zł miesięcznie.

Jak wygląda sytuacja w Wielkiej Brytanii? Początkujący mogą liczyć na zarobki w wysokości 17 tys. funtów rocznie - podaje serwis Prospects.ac.uk. Po ukończeniu szkolenia i w zależności od lokalizacji wynagrodzenie wyniesie 37-41 tys. funtów. W przypadku kontrolerów lotów z dużym doświadczeniem pensja może przekroczyć kwotę 100 tys. funtów,

Pomóż Ukrainie, przyłącz się do zbiórki. Pieniądze wpłacisz na stronie pcpm.org.pl/ukraina

Konflikt w PAŻP. O co chodzi?

Konflikt kontrolerów lotów z Polską Agencją Żeglugi Powietrznej trwa już od dwóch lat. Związkowcy podkreślają, że w tym sporze chodzi przede wszystkim o bezpieczeństwo pracy. Od dłuższego czasu na stanowiskach dwuosobowych obsadzany jest jeden kontroler. Do tego dochodzi zmiana warunków płac.

"Wynagrodzenia naszych członków wyniosły często nawet 6000 zł netto i rzadko przekraczają 10 000 zł" - czytamy w komunikacie Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Służb Ruchu Lotniczego. "Na dowód przedstawiamy kilka przykładowych pasków kontrolerów pracujących na regionalnych lotniskach w Polsce. Załączone paski obejmują w większości wypłaty z 2020 roku". Kwoty widniejące na zaprezentowanych dokumentach sięgają 7, 8, 9 tys. zł "na rękę". Zdarzają się też wypłaty większe - rzędu 13-14 tys. zł.

Kolejna tura rozmów między związkowcami a przedstawicielami Agencji była zapowiadana na środę ok. godz. 13.00. Jeśli do porozumienia nie dojdzie, większość lotów z polskich lotnisk będzie musiała zostać odwołana. Problemy będą też z utrzymaniem ruchu tranzytowego - możliwe, że samoloty będą musiały omijać polską przestrzeń powietrzną. - Jeżeli dojdzie do porozumienia w Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej, to 1 maja i w każde kolejne dni ruch lotniczy nad Polską będzie niezaburzony - powiedział w środę minister infrastruktury Andrzej Adamczyk.

Zobacz wideo Twój lot się nie odbył? Co zrobić w takiej sytuacji? Ekspertka wyjaśnia
Więcej o: