Spór kontrolerów z PAŻP. Co z czarterami i wycieczkami biur podróży? "Kolejny poważny kryzys"

Konflikt kontrolerów z PAŻP wciąż nie został zażegnany. Rząd wydał już rozporządzenie, które ograniczy ruch samolotowy na polskich lotniskach, jeśli nie zostanie wypracowany kompromis. Co w takim wypadku z lotami czarterowymi na wycieczki z biur podróży? Sektor turystyczny może znów mocno ucierpieć - zwraca uwagę Piotr Henicz, wiceprezes Polskiej Izby Turystyki.

Z końcem kwietnia z pracy odchodzi 136 kontrolerów lotów. Nie zgodzili się podpisać nowych umów po jesiennej zmianie siatki wynagrodzeń. Konflikt jednak trwa dłużej i jest związany z kwestiami bezpieczeństwa. Coraz częściej kontrolerzy musieli obsługiwać stanowiska dwuosobowe w pojedynkę naciskani przez kierownictwo. W związku z tym postanowili odejść z pracy.

Teraz Polska Agencja Żeglugi Powietrznej stara się z nimi dogadać. Jeśli nie będzie porozumienia, ruch lotniczy nad Polską zostanie znacząco ograniczony. Rząd wydał już rozporządzenie, które ma obowiązywać przez cały maj i zmniejsza liczbę operacji z Modlina i Warszawy, najbardziej dotkniętych konfliktem, z 500 do 180. Ponadto oba lotniska mają pracować jedynie od 9.30 do 17.00 a priorytet dostały loty biznesowe do stolic i dużych miast, a w uprzywilejowanej pozycji postawiono polski LOT.

Zobacz wideo Kiedy przysługuje nam zwrot kosztów, a kiedy odszkodowanie od przewoźnika? Ekspertka wyjaśnia

Co z lotami czarterowymi?

Oprócz standardowej siatki lotów lotniska obsługują również czartery z pasażerami biur podróży. Ograniczenie lotów dotknie również ich - zwraca uwagę w rozmowie z Podróże Gazeta.pl  Piotr Henicz, wiceprezes Polskiej Izby Turystyki i współwłaściciel biura podróży Itaka.

Jeśli ono wejdzie w życie [rozporządznie - red.], to miejsca na loty czarterowe z Warszawy z pewnością nie będzie, a to właśnie na nich bazują touroperatorzy

- mówi Henicz. Dodaje jednak, że liczy na kompromis, bo trudno sobie wyobrazić co się bez niego stanie. 

Kolejny kryzys branży turystycznej?

Branża turystyczna była jedną z tych, które ucierpiały najmocniej przez pandemię. Rząd wprowadził więc Bon Turystyczny, by ratować rodzime firmy. Dofinansowanie wakacji 500 zł na dziecko obejmuje jednak tylko usługi krajowe. Biura Podróży, które organizują wycieczki międzynarodowe, nie zyskały na tym rozwiązaniu, a teraz może uderzyć w nie kolejny poważny kryzys. 

Brak konstruktywnego rozwiązania sporu dla branży turystycznej oznaczałby kolejny poważny kryzys pociągający daleko idące konsekwencje finansowe i wizerunkowe, rzutujące na cały, rozpoczynający się właśnie na wielu kierunkach sezon Lato 2022

- mówi Piotr Henicza. 

Więcej informacji z kraju na stronie głównej Gazeta.pl 

Dodaje, że w najgorszym scenariuszu, gdy loty zostaną odwołane rozpoczną się procesy sądowe poszkodowanych firm przeciw PAŻP. Te zdaniem Henicza będą się ciągnąć latami.

- Jeżeli wylot nie dochodzi do skutku, to touroperator ponosi za to odpowiedzialność. Jako strona zawartej umowy jesteśmy zobligowani do zwrotu poniesionych kosztów. Anulacja lotu czarterowego wiąże się także z poniesieniem wszystkich realnych kosztów związanych z pobytem klientów na wakacjach - wyjaśnia. I dodaje, że problem dotyczy nie tylko tych, którzy chcą polecieć na urlop, lecz także osób, które już przebywają za granicą w miejscach, które są obsługiwane przez loty czarterowe. 

Więcej o: