Poznaj tajemnice rekruterów, które pomogą Ci w znalezieniu pracy

Czy rekruter czuje, że zatrudniając Ciebie nie będzie "chemii"? O czym pamiętać podczas rozmowy rekrutacyjnej, aby odnieść sukces? Sprawdź praktyczne wskazówki nie tylko dla szukających pracy.

Rekruter to też człowiek może mieć lepszy i gorszy dzień. Jednak podczas szukania pracy warto, choćby przed wysłaniem CV, spojrzeć na cały proces oczami drugiej strony. Dzięki temu nie tylko lepiej przygotujemy się do spotkania o pracę, ale także nabierzemy pewności podczas konwersacji z przyszłym pracodawcą. 

Rekrutacja. Pierwsza rozmowa, pierwsze wrażenie

Telefon. To najczęściej jego możesz spodziewać się, gdy przejdziesz na kolejny etap procesu rekrutacji. I tu ważna informacja: gdy dzwoni telefon – a nie możesz rozmawiać – po prostu umów się na dogodny termin rozmowy. Z czysto ludzkiego punktu widzenia nie ma nic gorszego niż niekomfortowe warunki, które będą ograniczać i Ciebie, i Twojego rozmówcę. – Podczas tej rozmowy najczęściej weryfikowane są podstawowe informacje związane z doświadczeniem czy oczekiwaniami finansowymi – mówi Adam Piwek, ekspert skutecznej rekrutacji i marki pracodawcy z Goldenline. – To także dobry czas, aby zadać pytania o stanowisko pracy na które aplikowaliśmy. Koronna zasada irytująca rekruterów brzmi: nie kłammy. To w niczym nie pomoże. Jeśli nie pamiętamy oferty, na którą aplikowaliśmy, to nic złego. Powiedzmy o tym, a nasz rozmówca krótko przypomni nam podstawowe oczekiwania czy warunki związane ze stanowiskiem na które wysłaliśmy CV. Dzięki temu rozmowa pójdzie sprawniej.  

Czasami rozmowa telefoniczna przenosi się na komunikatory internetowe. Także w takim przypadku zadbajmy o ciche i wygodne dla nas miejsce. Jeśli są z nami nasze pociechy, to nic złego. Uprzedźmy o tym i z góry przeprośmy, jeśli np. nasza ukochana córeczka nieoczekiwanie, mimo zamkniętych drzwi, postanowi podzielić się z nami np. kreacją swojej ukochanej lalki. Gdy tak się stanie, przeprośmy, zaproponujmy chwilę przerwy i powróćmy do rozmowy. Rekruter też człowiek. Zdaje sobie sprawy, że pewnych rzeczy po prostu nie da się przewidzieć.  

Prawda zawsze wygrywa – to jedna z zasad rekrutacji, o której nie możemy nigdy zapominać. Rzeczywiście wiele spotkań odbytych przez rekruterów pomaga im sprawnie zweryfikować, czy np. Twoja znajomość języka niemieckiego jest na poziomie średniozaawansowanym. Wystarczy tutaj szybkie przejście na „auf Deutsch" i wszystko stanie się jasne. Kłamstwo w rekrutacji zawsze ma krótkie nogi. Bo czy chciałbyś rzeczywiście pracować na stanowisku na które faktycznie nie masz kompetencji?  

Poznaj kolejne tajemnice rekruterów, o których powinni wiedzieć kandydaci szukający pracy. Cały artykuł dostępny jest na Centrum Kariery Goldenline.

Więcej o: