Kolejna tura rozmów pomiędzy PAŻP a kontrolerami. Dwie propozycje porozumienia

Kierownictwo Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej przedstawiło dwie propozycje porozumienia ze związkami zawodowymi reprezentującymi kontrolerów ruchu lotniczego. PAŻP poinformowało, że kolejna tura rozmów dotyczyła wysokości wynagrodzeń kontrolerów.

"Pracodawca przedstawił dwie propozycje porozumienia ze Stroną Społeczną. Dziś do późnych godzin wieczornych będą trwały wspólne prace nad zgłoszonymi propozycjami. Strony dążą do ustalenia w dniu 28.04.2022 r. (czwartek) wspólnego stanowiska" - czytamy we wspólnym komunikacie.

Przedstawiciele PAŻP zaznaczyli, że strony będą dążyć do przedstawienia wspólnego stanowiska już jutro, czyli w czwartek 28 kwietnia. "Rozmowy prowadzone są w sposób merytoryczny, w atmosferze wzajemnego szacunku" - podano w komunikacie.

Kolejne spotkanie stron odbędzie w czwartek o godzinie 9.

PAŻP zaakceptował wszystkie postulaty kontrolerów lotu dotyczące bezpieczeństwa

"Zgodnie z obowiązującą w lotnictwie zasadą stałego dążenia do doskonalenia procedur bezpieczeństwa i praktyk operacyjnych Polska Agencja Żeglugi Powietrznej wdraża 24 postulaty sformułowane przez Związek Zawodowy Kontrolerów Ruchu Lotniczego" - poinformowała agencja.

Więcej informacji na głównej stronie Gazeta.pl

- W ostatnich tygodniach funkcjonujemy w sytuacji szczególnej, ale niezależnie od tego wszystkim nam w Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej zależy przede wszystkim na bezpieczeństwie w ruchu lotniczym. Dlatego gdy tylko pojawiły się konkretne postulaty działań mogących udoskonalić naszą działalność w zakresie bezpieczeństwa, zaakceptowaliśmy je i wprowadziliśmy do realizacji - powiedziała Anita Oleksiak Prezes Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej.

"Działające w nowym składzie kierownictwo rozpoczęło niezwłoczne wdrażanie postulatów dotyczących między innymi ograniczania jednoosobowych obsad, weryfikacji tzw. pojemności sektorowych, określających, ile samolotów jednocześnie mają do prowadzenia kontrolerzy w jednej chwili czy przywrócenia pełnej obsady Senior Kontrolerów także w nocy" - zakomunikowało PAŻP.

Zobacz wideo Kiedy przysługuje nam zwrot kosztów, a kiedy odszkodowanie od przewoźnika? Ekspertka wyjaśnia

Kryzys w lotnictwie. Od 1 maja ograniczenia w lotach?

Sprawą sporną na linii kontrolerzy ruchu lotniczego - Polska Agencja Żeglugi Powietrznej jest wysokość wynagrodzeń kontrolerów. Rozmowy, które były prowadzone od piątku, nie przyniosły przełomu. 

W poniedziałek wieczorem zostało opublikowane rozporządzenie, które reguluje funkcjonowanie ruchu lotniczego na wypadek niepowodzenia negocjacji. Największe zmiany dotyczyłyby dwóch mazowieckich portów lotniczych - w Warszawie i w Modlinie. Od pierwszego maja stołeczne lotnisko Chopina będzie mogło działać jedynie w godzinach 9.30 - 17.00. Liczba połączeń zostanie zredukowana, a w siatce zostanie zawieszonych około 300 operacji lotniczych w ciągu doby.

Więcej o: