Fuzja PKN Orlen i Lotos zostanie zablokowana? Senat przyjął projekt ustawy

Senat przyjął w czwartek projekt ustawy o zasadach zarządzania mieniem państwowym. Jego celem jest m.in. zablokowanie fuzji PKN Orlen i Lotosu. Projekt trafi teraz do Sejmu.

Za przyjęciem projektu inicjatywy ustawodawczej dotyczącej zmiany ustawy o zasadach zarządzania mieniem państwowym zagłosowało 53 senatorów. Przeciw było 45. Nikt nie wstrzymał się od głosu. Projekt ustawy został skierowany do Sejmu.

Więcej informacji z Polski przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Daniel Obajtek (zdjęcie ilustracyjne)Fuzja PKN Orlen i Lotos. Daniel Obajtek podał termin i uderzył w PO

Senat przyjął projekt, który ma zablokować fuzję PKN Orlen i Lotosu

Projekt nowelizacji ustawy o zasadach zarządzania mieniem państwowym ma zapobiec zmianom w strukturze właścicielskiej spółek o strategicznym znaczeniu dla bezpieczeństwa państwa w wypadku zagrożenia integralność terytorialnej Polski, niezależności politycznej lub bezpieczeństwa kraju.

Zakłada, że w przypadku wystąpienia przez Polskę z wnioskiem o podjęcie konsultacji w trybie art. 4 Traktatu Północnoatlantyckiego w ciągu 9 miesięcy od jego złożenia nie mogłyby być zbywane należące do Skarbu Państwa akcje, udziały, prawa z akcji i prawa z udziałów w spółkach o strategicznym znaczeniu dla państwa lub należące do tych spółek przedsiębiorstwa, lub ich części i nieruchomości, m.in. Grupa Lotos, PGNiG, Orlen czy Tauron.

Pomóż Ukrainie, przyłącz się do zbiórki. Pieniądze wpłacisz na stronie pcpm.org.pl/ukraina

Daniel Obajtek w RMF FMOrlen i Lotos domykają fuzję. Daniel Obajtek podał termin

PiS apelował o wycofanie się z prac nad projektem, który zablokowałby fuzję PKN Orlen i Lotos

Wicemarszałek Senatu Marek Pęk z Prawa i Sprawiedliwości apelował we wtorek do senackiej większości o wycofanie się z prac nad projektem nowelizacji ustawy o zasadach zarządzania mieniem państwowym. Jak mówił podczas konferencji prasowej, projekt ma na celu zablokowanie fuzji PKN Orlen z Grupą Lotos. Wicemarszałek Pęk (PiS) dodał, że proces ten został zainicjowany i jest wspierany przez polski rząd. Mówił też, że zgodziła się na niego większość akcjonariuszy oraz Komisja Europejska. 

W konferencji uczestniczył wiceminister aktywów państwowych Maciej Małecki, który powiedział, że budowa "multienergetycznego koncernu na bazie Orlenu, Lotosu, PGNiG i spółki Energa to polska racja stanu" oraz że będzie to korzystne dla naszej gospodarki.

Proces fuzji Lotosu z Orlenem rozpoczął się w 2018 roku. W lipcu 2020 roku Komisja Europejska zgodziła się na połączenie obu przedsiębiorstw pod warunkiem sprzedaży 30 proc. udziałów rafinerii Lotos, wraz z prawem do połowy jej produkcji w zakresie ropy naftowej i benzyny, 80 proc. stacji tej sieci oraz dziewięciu składów paliw.

W połowie stycznia PKN Orlen poinformował, że w ramach tych warunków Saudi Aramco ma kupić 30 proc. udziałów w rafinerii Lotosu, węgierski MOL - 417 stacji paliw Lotosu, a Unimot - bazy paliw. W uzasadnieniu projektu nowelizacji ustawy, której odrzucenia domagają się politycy Prawa i Sprawiedliwości, napisano, że "warunki, które mają zostać spełnione przed realizacją transakcji nabycia przez Orlen akcji Grupy Lotos, doprowadzą do zbycia dużej części aktywów tej spółki, co może prowadzić do destabilizacji polskiego rynku paliw". "Takie działanie negatywnie wpłynie na stabilizację rynku paliwowego w Polsce oraz może godzić w bezpieczeństwo energetyczne Polaków" - napisali autorzy nowelizacji.

Zobacz wideo Fuzja Orlenu z Lotosem. Kowal: Lech Kaczyński nie wytrzymałby tego, co oni robią
Więcej o: