W Czechach otwierają najdłuższy wiszący most świata. Tuż przy granicy z Polską. Są już ceny

W gminie Dolni Morava w Czechach niebawem otwarty zostanie najdłuższy wiszący most na świecie. To zaledwie 3,5 km od granicy z Polską i 150 km drogi od Wrocławia. Konstrukcja wisi 95 metrów nad górską doliną w Sudetach Wschodnich i ma ponad 700 metrów długości. Znamy już ceny biletów.
Zobacz wideo Studio Biznes odc. 115

W budowie niezwykłych atrakcji dla turystów specjalizują się Chiny, gdzie powstało już kilka przeszklonych mostów wiszących nawet kilkaset metrów nad dnem doliny. Okazuje się jednak, że do otwarcia wyjątkowej konstrukcji tego typu przymierzają się Czesi.

Najdłuższy wiszący most na świecie jest 3,5 km od granicy z Polską

Mowa o najdłuższym na świecie (niemającym filarów) wiszącym moście (naszym zdaniem wygląda on bardziej na kładkę) o długości aż 721 metrów, który nieprzypadkowo nazwano Sky Bridge 721. Zawieszony jest pomiędzy dwoma szczytami górskimi nad doliną Mlynsky potok w ośrodku turystycznym leżącym w gminie Dolni Morava, zaledwie 3,5 km (w linii prostej) od granicy z Polską. Do ośrodka można dojechać w nieco ponad 2,5 godziny z Wrocławia i Opola (w obu przypadkach 150 km) lub zaledwie dwie godziny (114 km) z Wałbrzycha.

Most wisi 95 metrów nad dnem górskiej doliny, a jego wysokość nad poziomem morza waha się od 1110 do 1116 metrów. Konstrukcję dźwiga 6 głównych lin o wytrzymałości 360 ton każda oraz 60 lin pomocniczych. Szerokość chodnika na całej długości to zaledwie 1,2 metra. Zdecydowanie jest to wiec atrakcja dla osób, które nie boją się wysokości.

Cała ścieżka edukacyjna "Most Czasu", której Sky Bridge 721 jest częścią, ma 2 km, a przejście trasy zajmuje godzinę. Odwiedzający podczas spaceru mogą wziąć udział w grze edukacyjnej z elementami rozszerzonej rzeczywistości, do której obsługi wymagany jest własny smartfon. Głosem 16-letniego chłopca opowiada ona o prawdziwych wydarzeniach z historii Republiki Czeskiej oraz o lokalnej przyrodzie i regionie.

 
Przejście przez most nad majestatyczną doliną Mlýnský potok daje wszystkim odwiedzającym niepowtarzalną okazję do poznania lokalnej przyrody oraz historii, a to wszystko dzięki ścieżce edukacyjnej "Most Czasu", która zaprasza do unikatowej gry z elementami rozszerzonej rzeczywistości

- czytamy na polskojęzycznej stronie internetowej ośrodka.

 

Znamy ceny atrakcji

Budowa mostu trwała dwa lata i została już ukończona. Jego otwarcie dla turystów powinno odbyć się już za nieco ponad tydzień - 9 maja. Teraz na stronie atrakcji pojawiły się ceny oraz możliwość zakupu biletów wstępu online.

Najtańszy bilet obejmujący wejście na most Sky Bridge 721 (cena przy zakupie online) kosztuje 350 koron czeskich (ok. 66,50) zł dla dorosłych lub 245 koron (46,50 zł) dla dzieci w wieku od 3 do 15 lat. Dostępne są również dwa pakiety obejmujące kilka atrakcji znajdujących się w ośrodku (w tym most).

Sky Bridge 721 w Dolni MoravaSky Bridge 721 w Dolni Morava fot. zrzut ekranu z filmu Dolni Morava na YouTube

Najtańszy (Pakiet Sky) obejmujący wjazd kolejką na górę, wstęp na ścieżkę w obłokach Sky Walk i most Sky Bridge 721 kosztuje odpowiednio 880 koron (167 zł) dla dorosłych i 610 koron (116 zł) dla dzieci. Drugi Pakiet Sky Extra (zawierający dodatkowo przejazd kolejką w dół) to już wydatek 1105 koron (210 zł) dla dorosłych i 765 koron (145,50 zł) dla dzieci. Dostępne są też bilety rodzinne.

Więcej ciekawostek znajdziesz na Gazeta.pl

Więcej o: