14. emerytura znów ukryta przed UE. Tak jak w zeszłym roku

14. emerytura znów nie została uwzględniona w dokumentach przesłanych do Brukseli. Podobnie było w ubiegłym roku. Po kilku miesiącach okazało się, że PiS jednak planuje wypłacić dodatkowe świadczenie również w 2022 roku.

W 2019 roku Jarosław Kaczyński zapowiadał, że 14. emerytura będzie stałym świadczeniem. Dwa lata później, po wypłaceniu czternastki w 2021 roku, członkowie rządu zarzekali się, że projekt od początku był przewidziany jako jednorazowy. Potwierdzał to Wieloletni Plan Finansowy wysłany do Unii Europejskiej, w którym nie uwzględniono wypłaty. Rząd jednak zmienił zdanie i na początku kwietnia poinformował, że 14 emerytura zostanie wypłacona również w 2022 roku.

Zobacz wideo Co oznaczają zmiany w PIT-0 dla seniora? Ekspert wyjaśnia

14. emerytura. Co z kolejnymi wypłatami?

Rząd przesłał do Unii Europejskiej aktualizację Programu Konwergencji za 2022 rok. Dokument przeanalizowało money.pl i stwierdziło, że nie ma w nim wzmianki o planach wypłaty 14. emerytury w latach 2023-2026. Wydział prasowy Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej w odpowiedzi na pytania dziennikarzy znów powtórzył, że świadczenie miało być jednorazowe. 

Więcej informacji z kraju na stronie głównej Gazeta.pl 

Deklaracje swoje, życie swoje. W tym roku, podobnie, jak w ubiegłym, czternastka ma być wypłacona. Tyle że poza oficjalną wiedzą UE. Można więc nabrać przekonania, iż to element rozgrywki między Unią Europejską a PiS. Konflikt ten narasta od dłuższego czasu, a Polacy do dziś nie otrzymali środków z Funduszu Odbudowy. Wciąż nie ma porozumienia w tej sprawie, bo Polska nie zgadza się respektować zasady "pieniądze za praworządność" i przyjąć żądań Wspólnoty dot. m.in. likwidacji nielegalnie powstałej Izby Dyscyplinarnej w Sądzie Najwyższym

Ile wyniesie czternastka?

Podobnie jak w zeszłym roku 14. emerytura przysługuje emerytom, których dochód miesięczny nie przekroczył 2,9 tys. zł. Jeśli kwota, jaką otrzymuje świadczeniobiorca, przekroczy wspomniany próg, obowiązuje zasada "złotówka za złotówkę" - podaje Kancelaria Prezesa Rady Ministrów.

W praktyce oznacza to, że jeśli ktoś otrzymywał do tej pory emeryturę w wysokości 3 tys. zł brutto, to wysokość przyznanej mu 14. emerytury będzie niższa o 100 zł. W sytuacji, gdy świadczeniobiorca otrzymuje emeryturę w wysokości powyżej 4,2 tys. zł brutto - wówczas 14. emerytura nie przysługuje. Dodatkowe pieniądze mają trafić do emerytów w ostatnim kwartale 2022 roku. 

Pomóż Ukrainie, przyłącz się do zbiórki. Pieniądze wpłacisz na stronie pcpm.org.pl/ukraina

Więcej o: