Morawiecki: "Pomożemy Czechom odciąć rosyjską pępowinę". Wspólnie poprosimy KE o środki dla uchodźców

Polska i Czechy wystąpią wspólnie do Komisji Europejskiej w sprawie pozyskania nowych funduszy na wsparcie dla uchodźców - zapowiedział premier Mateusz Morawiecki. Ogłosił również, że Polska pomoże Czechom przejść przez okres odcinania się od zależności energetycznej Rosji.

Szef czeskiego rządu Petr Fiala spotkał się w piątek w KPRM z premierem Mateuszem Morawieckim. Po spotkaniu Fiala i Morawiecki wzięli udział we wspólnej konferencji prasowej.

Marlena MalągMaląg: 100 tys. Ukraińców podjęło w Polsce pracę od wybuchu wojny

"Mamy bardzo wielu uchodźców wojennych". Morawiecki zapowiada wystąpienie do KE o środki

- Mamy do czynienia z bardzo wieloma wyzwaniami i kryzysami jednocześnie. One w podobny sposób dotykają naszych krajów. Z jednej strony to straszna i okrutna wojna w Ukrainie, gdzie Ukraińcy walczą o swoją suwerenność, ale także i o naszą wolność, dlatego robimy wszystko, żeby wzmacniać się nawzajem w pomocy Ukrainie - mówił szef polskiego rządu.

Podczas konferencji Morawiecki zapowiedział wystąpienie do Komisji Europejskiej o środki na wsparcie uchodźców. - W Polsce i w Czechach mamy bardzo wielu uchodźców wojennych i ustaliliśmy z premierem Fialą wystąpienie do KE o pozyskanie nowych środków na wsparcie dla uchodźców. Naszą wspólną inicjatywę wkrótce przedstawimy - wyjaśnił.

Więcej o sytuacji w Ukrainie przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Joe Biden, prezydent USAJoe Biden wnioskuje o pomoc dla Ukrainy. Wystąpił do Kongresu o 33 mld dol.

Morawiecki: Pomożemy Czechom przejść przez ten trudny okres odcinania się od zależności od Rosji

Mateusz Morawiecki ogłosił również, że Polska pomoże Czechom uniezależnić się od rosyjskiej energii. - Postaramy się współpracować z Czechami i wspólnie wypracować odpowiednie mechanizmy, które pomogą przejść Republice Czeskiej przez ten trudny okres odcinania pępowiny rosyjskiej i odcinania się od zależności od Rosji - mówił.

Z kolei premier Czech Petr Fiala zapowiedział powstanie grupy roboczej, która przygotuje scenariusz działania w razie wstrzymania dostaw ropy naftowej z Rosji do Czech. - Otrzymaliśmy od polskiej strony zapewnienie, że Polska i spółka PKN Orlen są przygotowane na taką sytuację. Będziemy w stanie na nią zareagować szybko i dynamicznie - powiedział szef czeskiego rządu.

Podczas spotkania, Morawiecki i Fiala dyskutowali również o tym, jak na forum europejskim "we właściwy sposób ułożyć politykę w najbliższych miesiącach i latach". - Od 1 lipca premier Fiala obejmuje prezydencję w Radzie UE. To znaczy, że Czechy będą wpływały na agendę i tematy, które będą dyskutowane na Radzie UE. To niezwykle ważny moment, bo mam przekonanie, że razem z naszymi przyjaciółmi z Republiki Czeskiej będziemy mogli ukształtować agendę tak, aby ona odpowiadała dzisiejszym priorytetom i wyzwaniom. - podkreślił.

Pomóż Ukrainie, przyłącz się do zbiórki. Pieniądze wpłacisz na stronie pcpm.org.pl/ukraina

Zobacz wideo Czy możemy spodziewać się wstrzymania dostaw ropy z Rosji? Hennig- Kloska: Mam wątpliwości co do tego
Więcej o: