Co robić, gdy inflacja wysoka? Warren Buffett ma poradę - niekoniecznie dla inwestorów

Warren Buffett w sobotę wystąpił na pierwszym od czasu wybuchu pandemii koronawirusa dorocznym spotkaniu na żywo z akcjonariuszami jego wehikułu inwestycyjnego Berkshire Hathaway. Przez jednego z uczestników został zapytany o radę dotyczącą postępowanie w czasie wysokiej inflacji. - Wszelkie zdolności, które posiadasz, nie mogą być ci odebrane - odpowiedział legendarny inwestor.
Zobacz wideo Czy czekają nas stopy procentowe powyżej 6 proc.? Pytamy eksperta

Inflacja boleśnie uderza w Polaków (przypomnijmy, wstępny odczyt za kwiecień to 12,3 proc. rok do roku), ale wysokie tempo wzrostu cen odczuwają mieszkańcy wielu innych państw, w tym Stanów Zjednoczonych. Tam ceny konsumpcyjne w marcu (to najnowsze dostępne dane) zwiększyły się o 8,5 proc. rok do roku - najmocniej od 40 lat. Nic dziwnego zatem, że jest to jeden z głównych tematów rozmów i wystąpień publicznych, nie tylko polityków. 

Warren Buffett o inflacji. Ma radę na inwestowanie. Nie tylko dla inwestorów

O inflacji mówił w sobotę 91-letni Warren Buffett, znany amerykański inwestor, założyciel i prezes Berkshire Hathaway. To największa giełdowa firma w USA spoza branży technologicznej, zajmuje się inwestowaniem w różne spółki. Przejmowanie lub sprzedawanie udziałów przez Berkshire jest pilnie śledzone przez wielu giełdowych graczy, tak jak doroczne spotkania zarządu tej spółki z jej akcjonariuszami.

W minioną sobotę takie spotkanie odbyło się po raz pierwszy na żywo od 2019 roku. I pojawił się na nim temat inflacji. - Inflacja oszukuje inwestującego w obligacje, oszukuje osobę, która trzyma pieniądze pod materacem, oszukuje niemal wszystkich - powiedział Buffett.

 

Przyznał, że wzrost cen dotyka także jego firmę w "niespotykany" sposób - wzrost kosztów zresztą był widoczny w kwartalnym raporcie wynikowym Berkshire Hathaway. 

Jeden z obecnych na spotkaniu w Omaha (tam siedzibę ma Berkshire, zresztą Buffett bywa jeszcze nazywany "wyrocznią z Omaha") zapytał, w co należy inwestować w czasach wzrostu cen niemal wszystkich towarów i usług. Buffett udzielił porady, która mogłaby się przydać każdemu, nie tylko nastawionym na pomnażanie pieniędzy poprzez inwestowanie w aktywa takie jak akcje czy obligacje. 

Więcej wiadomości z gospodarki na stronie głównej Gazeta.pl>>> 

- Najlepszą rzeczą, jaką można zrobić, jest być w czymś wyjątkowo dobrym - powiedział. - Jeśli jesteś najlepszym lekarzem w mieście, jeśli jesteś najlepszym prawnikiem w mieście, jeśli jesteś najlepszy w czymkolwiek... [ludzie] dadzą ci część tego, co produkują w zamian za to, co dostarczasz - stwierdził Buffett, dodając, że "wszelkie umiejętności, które posiadasz, nie mogą być ci odebrane". 

- Zatem zdecydowanie najlepszą inwestycją jest wszystko, co cię rozwija i to [taka inwestycja - red.] nie jest wcale opodatkowane - dorzucił w wypowiedzi, którą cytuje Yahoo Finance. 

Berkshire Hathaway pozbył się części gotówki

Jeśli chodzi o inwestycje giełdowe, Buffett ujawnił, że jego firma istotnie zwiększyła udziały w naftowym Chevronie oraz Activision Blizzard - producencie gier komputerowych, w tym "Call of Duty". Łączna wartość tych udziałów ma przekraczać 31 miliardów dolarów. Activision ma zostać przejęte przez Microsoft. Druga z firm chce płacić obecnym akcjonariuszom Activision 95 dolarów za akcję, a na piątkowym zamknięciu notowania zamknęły się na poziomie 75,60 dolara. 

Łącznie na zakupy akcji Berkshire wydał 51 mld dolarów. Buffett zarządza tą firmą inwestycyjną od 1965 roku. 

Posłuchaj podcastu Ceny komputerów zaczęły spadać. Czy to moment na zakup nowego laptopa?
Więcej o: