PIT za 2021. To już ostatni dzień. Rozlicz się, aby skorzystać z ulg podatkowych

Poniedziałek 2 maja to już ostatni dzień, kiedy możemy rozliczyć podatek PIT za 2021 rok. Jak się rozliczyć? Jakie kary grożą za spóźnienie i jak ich uniknąć?

Od trzech lat urząd skarbowy przygotowuje gotowe oświadczenia podatkowe. Podatnicy rozliczający się na formularzach PIT-28, PIT-36, PIT-37 oraz PIT-38 mogą skorzystać z e-Urzędu Skarbowego, gdzie znajdą wypełnione deklaracje. Wystarczy sprawdzić poprawność danych i je zatwierdzić.

Więcej podobnych informacji przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Mama z dzieckiem (zdjęcie ilustracyjne) Ulga na dziecko 2021. Można odliczyć nawet 2,7 tys. zł. Jak skorzystać?

PIT za 2021 rok. Składając czynny żal można uniknąć kary

Podatek dochodowy w 2022 r. należy rozliczyć do 2 maja (30 kwietnia w tym roku wypadł w sobotę). Od trzech lat przekroczenie tego terminu nie skutkuje jednak grzywną, jeśli rozliczamy się na formularzach PIT-37 oraz PIT-38. Te deklaracje są rozliczane automatycznie, gdy skończy się kwiecień. Warto jednak zrobić to samemu, by sprawdzić poprawność danych i skorzystać z ulg podatkowych. Urząd bowiem pod uwagę bierze jedynie przychody.

Jeśli spóźnimy się z rozliczeniem, a korzystamy z innych formularzy, to urząd naliczy grzywnę. Można jej uniknąć, składając zawiadomienie o czynnym żalu. Wysokość mandatu nakładanego przez urząd skarbowy może wynieść obecnie do kilku tysięcy złotych, ale każda sprawa jest rozpatrywana indywidualnie.

Pomóż Ukrainie, przyłącz się do zbiórki. Pieniądze wpłacisz na stronie pcpm.org.pl/ukraina

Rozliczenia podatkowe (zdjęcie ilustracyjne) Co można odliczyć od podatku? Jakie ulgi przysługują w PIT 2022?

Jak rozliczyć podatek?

Podatki można rozliczyć w e-Urzędzie Skarbowym, wybierając narzędzie Twój e-PIT. Na platformę zalogować można się z użyciem Profilu Zaufanego, bankowości elektronicznej lub z aplikacją mObywatel. Można też skorzystać z nr PESEL, ale w celu weryfikacji trzeba podać jeszcze kwotę przychodów z poprzednich lat. Do logowania posłuży również dowód z warstwą elektroniczną, ale ta metoda wymaga specjalnego czytnika podłączonego do komputera.

Zobacz wideo Jak zmieni się nasza pensja po 1 lipca 2022 roku? Pytamy wiceministra Sobonia

Zwrot podatku. Kiedy otrzymamy pieniądze od fiskusa?

Urząd Skarbowy ma czas na zwrócenie podatku 90 dni, jeśli składamy deklarację papierową i 45 dni, jeśli zeznanie wypełnimy przez Internet. Czas ten jest liczony od momentu złożenia dokumentów. Warto więc z urzędem rozliczyć się wcześniej, dzięki czemu nadpłata szybciej wróci na nasze konto. Ministerstwo Finansów uruchomiło też narzędzie, które pozwala sprawdzić status zwrotu przez internet.

Więcej o: