Rosjanie ukradli pojazdy rolnicze, ale spotka豉 ich przykra niespodzianka. Maszyny zosta造 zablokowane

Rosyjskie wojska w okupowanym Melitopolu ukrad造 ca造 sprz皻 dealera sprz皻u rolniczego. Maszyny trafi造 do Czeczenii. Jednak wed逝g jednego z tamtejszych biznesmen闚 po przebyciu ponad 700 mil z這dzieje nie byli w stanie u篡 瘸dnego sprz皻u, poniewa zosta zdalnie zablokowany.

W ciągu ostatnich tygodni pojawia się coraz więcej doniesień o kradzieżach popełnianych przez wojska rosyjskie. Żołnierze z armii W豉dimira Putina mają się dopuszczać m.in. kradzieży sprzętu AGD, maszyn rolniczych, materiałów budowlanych, a nawet zboża. 

CNN dowiedziało się, że łupem rosyjskiego wojska padł sprzęt z salonu Agrotek w Melitopolu. Maszyny te wyceniono na prawie 5 milionów dolarów. - Same kombajny są warte 300 tysięcy dolarów za sztukę - mówi stacji anonimowe źródło.

Aktualne informacje z kraju i ze świata na głównej stronie Gazeta.pl

Informator w rozmowie z CNN powiedział, że proces ten rozpoczął się od kradzieży dwóch kombajnów, traktora i siewnika. W ciągu następnych kilku tygodni skradziono wszystkie inne maszyny. Łącznie Rosjanie ukradli 27 maszyn rolniczych. 

Jedna z ciężarówek, które zabrały sprzęt rolniczy, i która została sfotografowana przez mieszkańca Mariupola, miała namalowaną na boku białą literę "Z". Jak donosi świadek, wyglądała na ciężarówkę wojskową.

Wojna w Ukrainie. Skradziony sprzęt trafił do Czeczenii

Część maszyn przetransportowano do pobliskich wsi, reszta jednak wyruszyła w długą drogą do Czeczenii. Jak relacjonuje CNN, zaawansowanie technologicznie maszyny są wyposażone w system GPS, co umożliwiało śledzenie ich podróży. Ostatecznie wytropiono je w wiosce Zachan Jurt w Czeczenii. Sprzęt ukradziony z Ukrainy, w tym kombajny zbożowe, mogą być także sterowane zdalnie.

- Kiedy Rosjanie zawieźli skradzione kombajny do Czeczenii, zdali sobie sprawę, że nie mogą ich nawet włączyć, ponieważ kombajny były zdalnie zablokowane - powiedział stacji CNN jeden z informatorów.

Jak donosi stacja, jeśli "nowym właścicielom" nie uda się obejść zabezpieczeń, maszyny najprawdopodobniej zostaną rozebrane na części.

Zobacz wideo Co będzie się działo na froncie w Donbasie?

Melitopol. Rosjanie kradną zboże z silosów

Według innego źródła, na które powołuje się CNN, w Melitopolu Rosjanie kradną z silosów zboże. Region ten jest znany z tego, że produkuje setki tysięcy ton plonów rocznie. Według telewizji oferują oni lokalnym rolnikom udział w zyskach "od 50 proc. do 50 proc.". Jednak rolnicy pracujący na tych terenach nie są w stanie eksportować swoich produktów.

- Nie działają spichlerze, nie działają porty morskie - mówi jeden z informatorów. Rolnicy nie mają wyjścia, a Rosjanie po prostu wywożą zboże prosto na Krym.

Wi璚ej o: