Zapytaliśmy o 750 mln zł kar dla Polski. Semeniuk: "Mamy wojnę. Ludzie giną na Ukrainie"

- Kary dla Polski w sporach dotyczących praworządności wynoszą obecnie ponad 160 mln euro - poinformował we wtorek komisarz UE ds. sprawiedliwości i konsumentów Didier Reynders w Parlamencie Europejskim. W środowym "Studiu Biznes" zapytaliśmy wiceminister rozwoju i technologii czy nie żal jej straconych pieniędzy? - Teraz mamy inny problem, mamy wojnę. Traktujmy się poważniej - odpowiedziała Olga Semeniuk.

Debata na temat stanu praworządności w Polsce i na Węgrzech odbyła się podczas wtorkowej sesji plenarnej Parlamentu Europejskiego w Strasburgu. Przypomnijmy, że w 2021 roku Trybunał Sprawiedliwości UE nałożył na Polskę karę 1 mln euro, czyli ponad 4,6 mln złotych dziennie. Dotychczas licznik kar wybił 160 mln euro, czyli aż 750 mln zł. Miało to powstrzymać "poważną i nieodwracalną szkodą dla porządku prawnego i wartości UE". Unijny komisarz poinformował, że  "nie może przedstawić pozytywnych zmian w zakresie praworządności w Polsce i na Węgrzech .

Kary dla Polski za łamanie praworządności. "My dzisiaj jesteśmy w trybie wojennym"

Przypomnijmy, że spór z Brukselą można by szybko rozwikłać, w parlamencie jest np. prezydencka nowela ustawy o Sądzie Najwyższym. Ale Zbigniew Ziobro i Solidarna Polska o zmianach nie chcą słyszeć. - Nasze stanowisko w sprawie prezydenckiego projektu zmian jest cały czas aktualne - stwierdził w ubiegłym tygodniu Sebastian Kaleta, wiceszef resortu sprawiedliwości przed wtorkowymi obradami sejmowej komisji. Wygląda na to, że szybko z polskiej strony zmiana stanowiska nie nadejdzie. - My dzisiaj jesteśmy w trybie wojennym, a Pan znowu wraca do tego tematu, który właśnie jest tym nierównym prawem, bo o praworządności dzisiaj w Polsce nie powinniśmy rozmawiać, mamy inny problem. Mamy wojnę, wojnę społeczną i wojnę gospodarczą i o tym chciałabym rozmawiać, traktujmy siebie poważnie, bo ludzie na Ukrainie giną. Według wiceminister praworządność dzisiaj nie jest najważniejszym tematem. Posłuchaj fragmentu programu.

Zobacz wideo Polskę stać na płacenie kar za działalność Izby Dyscyplinarnej? Semeniuk: To nie jest ważny temat teraz
Więcej o: