Nieoficjalnie: Donald Tusk złożył wniosek o europejską emeryturę. Ile wyniesie to świadczenie?

Donald Tusk złożył wniosek o emeryturę z Unii Europejskiej za sprawowanie funkcji przewodniczącego Rady Europejskiej - donosi Fakt.pl. Na wypłatę jeszcze jednak poczeka. Gdy emerytura europejska zostanie mu przyznana, stanie się emerytem z jednym z najwyższych świadczeń w Polsce.

Jak donosi Fakt.pl, Donald Tusk złożył wniosek o świadczenie emerytalne od Unii Europejskiej. Informacje te podał portalowi "dobrze poinformowany unijny urzędnik". Nie potwierdzili jej jednak bliscy współpracownicy lidera Platformy Obywatelskiej - Paweł Graś i Roman Giertych. Rzecznik PO nie udzielił w ogóle odpowiedzi na ten temat. 

Zobacz wideo Donald Tusk: Dramatyczną potrzebą chwili jest jak najszybsze odblokowanie środków europejskich

Donald Tusk na emeryturę unijną jeszcze poczeka

Przewodniczący PO, choć złożył już wniosek, to na unijną emeryturę poczeka jeszcze niemal rok. Prawo do świadczenia przysługuje bowiem dopiero po ukończeniu 66. roku życia. To w przypadku Tuska, urodzonego 22 kwietnia 1957 roku, stanie się za niecałe 12 miesięcy. 

Więcej informacji z kraju na stronie głównej Gazeta.pl 

Emerytura unijna przysługuje Tuskowi, ponieważ w latach 2014-2019 sprawował funkcję przewodniczącego Rady Europejskiej. W związku tym będzie miesięcznie otrzymywał 18,7 proc. ostatniego wynagrodzenia, jakie dostał na tym stanowisku. Jak wylicza Fakt.pl, ostatnie pensja wyniosła 28,6 tys. euro (wówczas było to ponad 120 tys. zł). Daje to 5,322 tys. euro emerytury. Czwartkowy kurs euro wynosi 4,66 zł, więc europejska emerytura Tuska to ok. 24,8 tys. zł brutto miesięcznie. 

W tym roku lider PO uzyskał prawo do emerytury w Polsce. Jak podawał w styczniu "Super Express", Tusk otrzyma od ZUS świadczenie w wysokości 9 tys. zł. 

Tusk z jedną z najwyższych emerytur w Polsce

Pod koniec marca Fakt.pl podał, że z danych ZUS wynika, iż najwyższa emerytura w Polsce wynosi 35 341,34 zł brutto (jeszcze w ubiegłym roku było to "tylko" nieco ponad 23 tys. zł.). Donald Tusk zbliża się do tej kwoty, ale najpewniej jej nie przekroczy. Jego świadczenia emerytalne będą łącznie wynosiły ok. 33,8 tys. zł brutto. 

Z kolei najniższe świadczenia emerytalne, to zaledwie kilka groszy. Na przykład mieszkanka Zachodniopomorskiego otrzymuje miesięcznie od ZUS-u tylko 3 grosze, gdyż jej okres składkowy wynosił ledwie jeden dzień. Takich osób jest niestety więcej. 

Więcej o: