Podwyżki w CBA będą kosztować 180 mln zł. Ile będzie zarabiał inspektor, a ile agent?

Podwyżki dla pracowników Centralnego Biura Antykorupcyjnego zaplanowano w tegorocznym budżecie. Poznaliśmy właśnie projekt rozporządzenia w tej sprawie. Średnio pensje w CBA wzrosną o 17 proc.
Zobacz wideo Jak zmieni się nasza pensja po 1 lipca 2022 roku? Pytamy wiceministra Sobonia

Ostatnie podwyżki w CBA wprowadzono w 2016 roku. Podczas tworzenia budżetu na bieżący rok rząd uwzględnił pierwszy od tego czasu wzrost pensji. Ta dotyczy głównie szeregowych pracowników, którzy dopiero zaczynają pracować w CBA. W ten sposób stawki mają być bardziej konkurencyjne niż wynagrodzenia na podstawowych stanowiskach w innych służbach. 

Podwyżki w CBA. Ile będą zarabiali inspektorzy, a ile agenci?

Rozporządzenie w sprawie podwyżek w CBA trafiło już do Centrum Legislacji. W uzasadnieniu do przepisów czytamy, że wzrost maksymalnego wynagrodzenia na poszczególnych stanowiskach wyniesie średnio 17 proc. Najmniej zyskają kierownicy, a najwięcej inspektorzy oraz specjaliści, których pensje wzrosną o 25 proc. Ponadto w siatce płac znalazły się nowe stanowiska: głównego eksperta, kierownika referatu, głównego księgowego oraz specjalisty i młodszego specjalisty (w miejsce starszego inspektora).

Więcej informacji z kraju na stronie głównej Gazeta.pl

Młodszy inspektor będzie zarabiał między 4200 a 4450 zł. Inspektor może liczyć na 4500-4700 zł. Agent otrzymuje od 5800 do 6350 zł. Pensje powyżej 10 tys. zł przysługują jedynie szefowi i jego zastępcy. 

Siatka płacowa w CBA po planowanych podwyżkachSiatka płacowa w CBA po planowanych podwyżkach fot. Uzasadnienie do Rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów zmieniającego rozporządzenie w sprawie stawek uposażenia zasadniczego na poszczególnych stanowiskach służbowych funkcjonariuszy Centralnego Biura Antykorupcyjnego oraz wzrostu uposażenia zasadniczego z tytułu wysługi lat

CBA zatrudnia 1150 osób. Łącznie podwyżki będą kosztować 180,9 mln zł. Rozporządzenie jest na etapie uzgodnień. Nowe płace wejdą w życie 14 dni od opublikowania przepisów w dzienniku ustaw. Podwyżki będą jednak obowiązywały od 1 stycznia 2022 roku, ale jedynie "w stosunku do funkcjonariuszy pozostających w służbie w dniu wejścia w życia niniejszego rozporządzenia". Funkcjonariusze dostaną więc wyrównanie za ten okres, z wyjątkiem osób, które zrezygnowały z pracy w CBA przed wejściem przepisów w życie.  

Więcej o: